Rôzne

Zbúrali ju v roku 1975: Spoznávate budovu na fotke, ktorá kedysi stála v Humennom?

Postavená bola v roku 1930 a o 45 rokov neskôr bola zrovnaná so zemou. Viete, kde sa nachádzala a o čo je to za budovu na fotografii?

Ilustračný obrázok k článku Zbúrali ju v roku 1975: Spoznávate budovu na fotke, ktorá kedysi stála v Humennom?
Zdroj: Dejiny Humenného, Fedič a kol.

Dajme si opäť malú nádielku humenskej histórie. Tentoraz vám prinášame foto budovy, ktorá bola v našom meste vybudovaná v roku 1930. Viete, o čo sa jedná? Ak by nie, tu je malá pomôcka.

V roku 1975 ju zbúrali, aby na jej mieste začali stavať budovu okresného výboru Komunistickej strany Československa (dnes budova Mestského úradu). Pôvodná budova, ktorú vidíte na fotke, sa teda nachádzala na Kukurelliho ulici, podľa pamätníkov viac na mieste budovy Národnej banky.

Už zrejme viete alebo aspoň tušíte, že ide o židovskú synagógu. Presnejšiu o tú novšiu synagógu, keďže v Humennom sa v minulosti nachádzali dve. Tá staršia bola postavená ešte v roku 1795 a bola situovaná neďaleko tej novej, bližšie k centru mesta.

Mimochodom, práve na mieste tejto novšej synagógy sú v Humennom osadené pamätné kamene tzv. stolpersteine venované obetiam holokaustu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

A keď sme už v histórii, nenechajte si ujsť ani toto. Podoby Humenného pred výstavbou panelových sídlisk…

Nenechajte si ujsť: Podoby Humenného pred výstavbou panelových sídlisk
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie