Zaujímavá vychytávka, ktorá sa týka i nášho mesta: Humenčania, viete čo je pocitová mapa?

Humenčania, viete, čo je to pocitová mapa? Ide o zaujímavý projekt, ktorý sa týka aj Humenného. Veď si to pozrite...

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavá vychytávka, ktorá sa týka i nášho mesta: Humenčania, viete čo je pocitová mapa?
Zdroj: Dnes24.sk

Čoraz viac slovenských miest sa pridáva k zaujímavému projektu, ktorého cieľom je vytvoriť pocitovú mapu toho svojho mesta. Výnimkou nie je ani Humenné. O čo ide?

Priestor na vyjadrenie sa

Pocitová mapa dáva priestor vyjadriť sa obyvateľom mesta k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni a bezpečnosti. Tí, ktorí sa rozhodnú do pocitovej mapy prispieť svojím názorom, postupne zodpovedajú 8 otázok týkajúcich sa vyššie spomínaných oblastí. Stretnúť sa môžu s otázkami ako: Ktoré priestory sa vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Na otázky môžete odpovedať farebným označením miesta i slovným popisom.

Ako autori projektu informovali, pocitové mapy vznikli pôvodne ako podporný nástroj pre tvorbu Manuálu verejných priestranstiev mesta Prešov. Cieľom bolo použiť nástroj, ktorý uľahčí participatívny zber dát na úrovni mesta a napomôže skvalitniť výsledný materiál.

Zatiaľ najlepšie Park mieru

​„Spolu s platformou Verejné priestory má za cieľ prispieť k nárastu záujmu o verejné priestory na celonárodnej úrovni. Výsledky z nej budú prístupné ako samosprávam, tak verejnosti.“ informujú ďalej na webe tvorcovia myšlienky.

Ako možno z aktuálnej mapy týkajúcej sa nášho mesta nateraz vyčítať, vzhľadom na celkovú kvalitu priestoru ľudia v Humennom najradšej navštevujú Park mieru v okolí kaštieľa a susediacu hornú časť Námestia slobody. Kvôli celkovému zanedbaniu sa im najviac nepáči napr. lokalita na Kukorelliho resp. Štefánikovej ulici pri úradoch alebo juhovýchodná časť Sídliska pod Sokolejom zahrňujúca ulice SNP, Partizánsku aj Košickú.

Vyjadriť svoj názor môžete aj vy na pocitovej mape mesta Humenné.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk