Ilustračný obrázok k článku Zaspomínajme si na významnú herečku. Rodáčka z Brekova zahviezdila v známych filmoch
Zdroj: TASR

Zaspomínajme si na významnú herečku. Rodáčka z Brekova zahviezdila v známych filmoch

Sedím na konári.., Nevera po slovensky, Neha, Nemožná či Jaškov sen. Aj v týchto filmoch účinkovala Adela Gáborová, rodáčka z Brekova.

Kultúra
Kultúra

Zaspomínajme si na významnú herečku. Rodáčka z Brekova zahviezdila v známych filmoch

Sedím na konári.., Nevera po slovensky, Neha, Nemožná či Jaškov sen. Aj v týchto filmoch účinkovala Adela Gáborová, rodáčka z Brekova.

Ilustračný obrázok k článku Zaspomínajme si na významnú herečku. Rodáčka z Brekova zahviezdila v známych filmoch
Zdroj: TASR

Slovenská herečka Adela Gáborová prežila svoj divadelný život na doskách Divadla Andreja Bagara v Nitre. Odborníci i fanúšikovia umenia ju radia medzi najvýznamnejšie osobnosti v histórii účinkovania tohto divadla.

Rodáčka z Brekova

Adela Gáborová sa narodila 2. marca 1940 v Brekove, okres Humenné. Detstvo prežila v Košiciach. Matka divadelného režiséra Petra Gábora po absolutóriu na VŠMU nastúpila v roku 1961 do Divadla Andreja Bagara v Nitre, ktoré sa od tých čias stalo jej jediným divadelným domovom. Na jeho doskách pôsobila takmer 45 rokov.

Svoje herecké umenie a talent rozvíjala v spolupráci s režisérmi Pavlom Hasprom, Jozefom Bednárikom, Jánom Antonínom Pitinským, či Vladimírom Morávkom.

Náročné postavy

Pretože vo svojich úlohách spájala lyrikou s dramatickosťou, hrávala prevažne náročné postavy svetového divadelného repertoáru, ako je Lady Macbeth, Kapuletová v Rómeovi a Júlii, slúžka v Dome Bernardy Alby, Arkadina v Čechovovej Čajke, Krístína v dráme Smútok pristane Elektre, či Mária Stuartová v rovnomennej Schillerovej dráme.

Spontánne a prirodzené herectvo Adely Gáborovej sa osvedčilo nielen v tragédiách, ale i v mnohých komédiách a muzikáloch. Postava primabaleríny Jekateriny v Divotvornom hrnci bola žiaľ jej poslednou.

Aj pedagogička

Okrem herectva sa Adela Gáborová venovala aj pedagogickej činnosti. Na Vysokej škole múzických umení učila bábkohercov techniku javiskovej reči v koordinácii s hereckou tvorbou. Čas si však našla aj na prácu s poslucháčmi kňazského seminára a s ochotníkmi, napr. režírovala pôvodné slovenské muzikály Láska je silnejšia a Sen o ruži v Divadelnom spoločenstve Rafael v Bošanoch. Prípravovala recitátorov na Poděbradské dni poézie a Hviezdoslavov Ku­bín.

V známych filmoch

Adela Gáborová stvárnila asi 140 divadelných a 150 televíznych i filmových postáv. Jednou z jej prvých hereckých príležitostí na televíznej obrazovke bol obľúbený seriál Straty a nálezy (1974).

Filmové úlohy jej zverili viacerí režiséri, napríklad Juraj Jakubisko vo filmoch Nevera po slovensky (1980) a Sedím na konári a je mi dobre (1989), Eduard Grečner vo filme Jaškov sen (1986), či Eva Štefankovičová v snímke Nemožná (1987). Martin Kákoš ju obsadil do filmu Balada o mŕtvych očiach (1988), zahrala si aj v snímke Neha Martina Šulíka (1991).

Vyznamenanie

Okrem toho vytvorila množstvo postáv v rozhlase. Jej hlas diváci poznajú aj z dabingu. Nezabudnuteľné výkony podala Adela Gáborová v monodrámach (Dnešná Médea, Cézar a Drana). V roku 1999 si prevzala divadelné ocenenie Dosky za stvárnenie najlepšieho ženského hereckého výkonu za úlohu Lady Macbeth v rovnomennej inscenácii hry Williama Shakespeara.

Z rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča si 1. januára 2006 prevzala najvyššie štátne vyznamenanie, Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti divadelnej kultúry.

Adela Gáborová zomrela 12. júla 2007 v Nitre.

„Adela bola silná žena plná energie, lásky v srdci a ako herečka plná talentu, emócie a lásky k ľuďom a divadlu. Mala rada mladých ľudí a bola pripravená pomôcť všetkým, ktorí tú pomoc potrebovali. Adela bola kráľovná nášho divadla, veľká herečka a žena, bojovala do poslednej chvíle. Veľká škoda pre divadlo a pre svet, že nad ňou zákerná choroba zvíťazila. Veľmi chýba, či už v našom divadle, ale aj ako človek, lebo takých ľudí nie je veľa. S láskou si na ňu vždy spomínam a navždy zostane v mojom srdci,“ vyznala sa jej dlhoročná divadelná kolegyňa a kamarátka herečka Eva Pavlíková.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Na archívnej fotke: M. Labuda a Adela Gáborová ako Lady Macbethová

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín