Volejbal

Začala sa volejbalová extraliga: V novom ročníku zmeny v súťaži a ešte väčšie u Chemesákov!

Po viac než štyroch mesiacoch sa vo štvrtok na Slovensku začala mužská volejbalová klubová sezóna. Extraliga mužov má desať účastníkov. Titul obhajuje Humenné. Pozrite si zásadné novinky v súťaži aj kluboch!

Ilustračný obrázok k článku Začala sa volejbalová extraliga: V novom ročníku zmeny v súťaži a ešte väčšie u Chemesákov!
Zdroj: TASR

Zmeny v extralige

Najzásadnejšou zmenou v novej sezóne je zaradenie všetkých tímov už do prvej časti dlhodobej súťaže. Túto zmenu schválilo vedenie Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) a extraligové kluby. V uplynulých ročníkoch z dôvodu účinkovania v Stredoeurópskej lige (SEL) vstupovali mužstvá pôsobiace v tejto nadnárodnej súťaži do extraligy až v jej nadstavbovej časti.

Extraliga je rozdelená na tri časti. V prvej (18. 9. – 6. 12.) sa tímy stretnú každý s každým dvakrát (raz doma, raz u súpera), pričom celkovo je v 1. časti na programe 18 kôl. V druhej časti (13. 12. – 28. 2.) sa tímy rozdelia na dve skupiny. A-skupinu utvorí prvých 6 družstiev po prvej časti súťaže a stretnú sa dvakrát – raz doma i vonku. Do tabuľky sa započítavajú aj výsledky z prvej časti.

V B-skupine budú hrať mužstvá o 7. – 10. miesto. Tímy, ktoré sa umiestnia na 9. a 10. priečke, čaká prelínacia súťaž. Do play-off, ktoré sa začne 7. marca, postúpia najlepší ôsmi. Štvrťfinále aj semifinále sa bude hrať na tri víťazné stretnutia, finálová séria na štyri úspechy. Meno majstra bude známe najneskôr 29. apríla 2015. 

Chemesáci bez Európy aj legionárov

Titul v uplynulej sezóne získal ŠK Chemes Humenné a pripísal si na svoje konto štvrtý primát slovenských šampiónov v klubovej histórii. Humenčania potvrdili dominanciu z párnych rokov od roku 2008 a po triumfoch v ročníkoch 2007/08, 2009/10, 2011/12 uspeli aj v sezóne 2013/2014. Vo finále minulosezónneho play-off zdolali hráčov VK Slávia Svidník jednoznačne 4:0 na zápasy. Zaujímavosťou mužskej extraligy je, že od roku 2003 sa žiadnemu tímu nepodarilo obhájiť prvé miesto. 

Humenčania vstúpia do novej sezóny prvýkrát po štyroch rokoch bez legionárov, čo súvisí s neúčasťou klubu v SEL. „Prihlásili sme sa aj s Myjavou do Stredoeurópskej ligy, ale zo strany organizátorov neprišla žiadna odozva. Naše účinkovanie v tejto súťaži je definitívne mimo hry,“ uviedol predseda správnej rady humenského klubu Stanislav Rehúš a na margo najvyššej domácej súťaže dodal: „Tímy sa posilnili, vyzerá to tak, že súťaž bude vyrovnanejšia. Päť či šesť tímov budú určite zaujímaví súperi, no naše ciele sú len tie najvyššie.“

Káder úradujúceho majstra opustili po minulej sezóne, ktorá bola najúspešnejšou v klubovej histórii, španielsky nahrávač Miguel Ángel De Amo, dvojica Poliakov Mikolaj Sarnecki s Radoslawom Szymczakom a skúsený blokár Jakub Joščák. Do Humenného sa vrátili bývalí hráči klubu: univerzál Ján Leškanič, blokár Peter Kašper a nahrávač Stanislav Soták, z juniorky pribudol do mužstva 19-ročný smečiar Ondrej Dacej. Humenčanov čaká na úvod súťaže dvojzápas u súperov, v sobotu nastúpia v Komárne a v nedeľu v Prievidzi. 

Odchod hráčov z VK Slávia Svidník

Hráčsky káder neúspešného finalistu uplynulej sezóny VK Slávia Svidník prešiel počas letnej prestávky výrazným omladením. Do kazašského Pavlodaru odišiel skúsený tréner Peter Kalný spolu s Poliakom Jakubom Buckým a Martinom Sopkom ml., tím opustili aj Stanislav Soták, Radoslav Száraz a Juraj Drobňák. Posledný menovaný zamieril do Prešova, VK MIRAD PU získal výrazné posily aj príchodmi skúsených slovenských reprezentantov Michala Červeňa a Martina Sopka st. 

V mužskej volejbalovej extralige bude v tejto sezóne vystupovať aj klub Spartak VKP Komárno. Ten utvorili spoločne VKP Bratislava a VK Spartak Komárno. Domáce zápasy bude hrať Spartak VKP v Mestskej športovej hale v Komárne. Po 15 rokoch vracia extraligu do metropoly východného Slovenska klub VK KDS Šport Košice.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie