Za „mimozemšťanmi“ nemusíme chodiť tak ďaleko

Mimozemšťania! Niektorí sa nad možnosťou ich existencie pousmejú, iní sú o nej skalopevne presvedčení. Podľa Mariána Šaba, mladého astronóma, však ich existencia nie je úplne nereálna.

Kristína Striešková Od Vás
Kristína Striešková Od Vás

Za „mimozemšťanmi“ nemusíme chodiť tak ďaleko

Mimozemšťania! Niektorí sa nad možnosťou ich existencie pousmejú, iní sú o nej skalopevne presvedčení. Podľa Mariána Šaba, mladého astronóma, však ich existencia nie je úplne nereálna.

„Vesmír je neuveriteľne obrovský, síce nie nekonečný, no extrémne obrovský. Len v našej galaxii sú miliardy hviezd a tak si skúsme predstaviť, že len okolo jedného percenta z nich obiehajú planéty. Hoci dnešné výskumy napovedajú, že tento pomer je podstatne vyšší,“ uvažuje Marián. „Keby sa len na jednom percente z týchto planetárnych sústav mohol vytvoriť život a z toho množstva len na jednom percente dospieť do inteligentného štádia, stále to svedčí o prítomnosti tisícov inteligentných civilizácií. A to hovoríme len o našej galaxii. Vo vesmíre sú ich bilióny.“ // Marián je teda absolútne presvedčený o existencii inteligentných foriem života, možno aj podstatne vyspelejších ako sme my. Z jeho slov vyplýva, že neexistencia inteligentného života mimo našej planéty je extrémne nepravdepodobná. **„Rovnako ako som presvedčený o ich existencii, tak som presvedčený, že nás žiadni mimozemšťania nenavštevujú, neunášajú ľudí, ani iné podobné hlúposti. Problémom sú obrovské vzdialenosti vo vesmíre. Našimi súčasnými technikami by sme sa k najbližšej hviezde Proxima Centauri dostali za 50 000 rokov,“ **//vysvetľuje mladý astronóm.

„Keby aj máme kozmickú loď, ktorá by teoreticky išla rýchlosťou svetla, čo je z fyzikálneho hľadiska nemožné, trvalo by nám to vyše 4 roky. Na opačný koniec našej galaxie by sme sa tak dostali za 100 000 rokov.“ Existujú rôzne teórie o tom, že nejaká super inteligentná civilizácia by mohla nejakým nám neznámym spôsobom limitnú rýchlosť svetla obísť a cestovať ešte rýchlejšie. No Marián o tom pochybuje, i keď úplne vylúčiť sa to nedá.// „Ja som nikdy vo svojich pozorovaniach žiadne UFO nevidel a zo skúseností viem, že ľudia považujú za UFO všeličo, od meteorov a satelitov až po svetlá diskotéky vo vedľajšej dedine.“// Pri pátraní po mimozemšťanoch by sme možno nemuseli chodiť tak ďaleko. **„Najpravdepo­dobnejším miestom pre hľadanie života v našej slnečnej sústave je totiž Jupiterov mesiac Európa. Teda nie Mars ako nám s obľubou prezentujú v sci-fi filmoch,“ **hovorí Marián s úsmevom.// „Európa je na svojom povrchu pokrytá hrubou ľadovou kôrou, pod ktorou sa nachádza obrovský oceán. Je vysoko pravdepodobné, že podmienky v ňom sú veľmi priaznivé pre život. Marián s humorom dodáva. „Mimozemské veľryby tam asi nenájdeme, minimálne nejaké baktérie hej.“//

Autor: Adriana Blahová Foto: Marián Šabo

marian ufo
11
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín