Významná pocta: Trom učiteľom z humenských stredných škôl udelili prestížne ocenenie!

Dočkali sa významnej pocty. Traja učitelia zo stredných škôl v Humennom získali ocenenie za svoju prácu. A to nie hocijaké...

Prešovský samosprávny kraj udelil plakety pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v pôsobnosti PSK. Stalo sa tak v utorok 12. júna na veľkej scéne prešovského Divadla Jonáša Záborského. Podujatie, ktoré bolo symbolickým poďakovaním sa za prácu a úspechy v školstve, sa konalo už po desiatykrát. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Ocenení učitelia

Spolu 20 pedagógov z celého kraja získalo plaketu Jána Ámosa Komenského – Sophista pro regione – učiteľ múdrosti pre región. „Návrhy na ocenenie posielali riaditelia škôl, o laureátoch rozhodovali členovia Územnej školskej rady,“ ozrejmila Jeleňová s tým, že v tomto roku vyberali najlepších pedagógov spomedzi 45 návrhov.

A medzi laureátmi sú aj traja učitelia zo stredných škôl v Humennom. Toto ocenenia získali Marcela Griščíková zo Strednej zdravotníckej školy, Ján Bilík z Gymnázia arm. gen. L. Svobodu a Dušan Drančák z Hotelovej akadémie.

Najúspešnejší študenti

Plaketu Lux mentium – Svetlo poznania získalo rovnako 20 študentov. „O ocenení študentov rozhodovala komisia zložená zo zástupcov odboru školstva PSK. Tá vyberala kandidátov na ocenenie spomedzi 41 návrhov,“ uviedla D. Jeleňová.

Medzi ocenenými študentmi sa nachádzajú aj dvaja z Humenného. Ide o Samuela Krempaského z Gymnázia arm. gen. L. Svobodu a Matúša Fedorčáka z SOŠ technická.

Obe krajské ocenenia majú úzku súvislosť s regiónom. Ján Amos Komenský navštívil a krátko pôsobil aj v meste Prešov, čo dodnes pripomína pamätná tabuľa na evanjelickom kolégiu. Lux mentium je zase názov diela prešovského rodáka, významného filozofa a pedagóga Jána Bayera, ktorý stál pri premene mestskej školy na lýceum.

Zdroj: Dnes24.sk