Samospráva

Vedenie mesta navštívilo Podskalku: Rozoberali najpálčivejšie problémy jej komunity

V rámci kontrolného dňa na Podskalke navštívil humenský primátor aj s ďalšími zástupcami mesta niekoľko lokalít tejto osady, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť.

Ilustračný obrázok k článku Vedenie mesta navštívilo Podskalku: Rozoberali najpálčivejšie problémy jej komunity
Zdroj: MsÚ Humenné

Kontrolného dňa na Podskalke sa okrem primátora Miloša Merička zúčastnili aj zástupcovia Technických služieb mesta Humenné, Mestskej polície, Odboru sociálneho a bytového MsÚ a Odboru mestského rozvoja a eurofondov MsÚ.

Najprv škola

Ich prvé kroky viedli do tamojšej základnej školy spojenej s materskou školou. „Aj napriek tomu, že sa tu nachádzajú malotriedky, riaditeľ školy spolu s učiteľmi apelujú na rozšírenie priestorov, nakoľko detí v tejto osade pribúda a priestory kapacitne nepostačujú najmä materskej škole. Mesto na tento problém myslelo, a preto zapracovalo do plánu investičných akcií na tento rok výstavbu, resp. rozšírenie kapacity MŠ Podskalka. Výstavba sa uskutoční prostredníctvom nenávratného finančného príspevku vo výške až 259 350 eur od Ministerstva vnútra SR,“ uviedla Michaela Dochánová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

Komunitné centrum

Z uplynulého roka sa pokračuje vo výstavbe Komunitného centra, pričom po zimnej prestávke sa už do výšky začínajú ťahať oporné múry. „Komunitné centrum po dokončení bude slúžiť ako miesto stretávania sa Rómov v rámci osvetového vzdelávania, sociálnej pomoci a poradenstva, či ako základňa pre terénnych sociálnych pracovníkov,“ priblížila Dochánová.

Prvý aprílový víkend sa na Podskalke uskutočnilo aj jarné upratovanie. „Práve neporiadok a odpadky predstavujú na Podskalke najväčší problém. V osade je vytvorených niekoľko čiernych skládok, ktoré nielenže znečisťujú životné prostredie, ale môžu ohrozovať samotných obyvateľov Podskalky,“ uviedla Dochánová s tým, že miestnym obyvateľom pravidelné pristavujú pracovníci Technických služieb mesta Humenné niekoľko veľkoobjemových kontajnerov.

Činnosť hliadok

Primátor a spol. si v rámci kontrolného dňa obzreli aj modlitebňu, resp. Dom smútku, ktorý slúži Rómom pri bohoslužbách. „V tomto prípade miestny pastor apeloval na primátora vo veci zavedenia kanalizácie a vodovodnej prípojky, ktorá im tu chýba. Okrem toho je potrebné opraviť aj miestne komunikácie, ktoré sú prašného charakteru a v čase dažďa sa na nich zdržiava voda a blato,“ doplnila Dochánová.

Na pretrase bola aj činnosť hliadok miestnej občianskej poriadkovej služby. Projekt trvá až do konca roka 2020 a jeho cieľom je zvýšiť finančnú gramotnosť, zamestnateľnosť a zamestnanosť marginalizovaných komunít, predovšetkým Rómov.

„Výsledkom kontrolného dňa je zabezpečenie zvýšenej spolupráce všetkých zložiek zaoberajúcich sa touto marginalizovanou komunitou. Okrem toho sú občianske hliadky povinné prísnejšie kontrolovať a zabezpečovať poriadok vo svojej komunite,“ uzavrela Dochánová.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Postrehli ste? V pondelok sme vám priniesli 10 fotiek ako jasný dôkaz toho, že jar sa už v Humennom ukázala v plnej kráse.

V Humennom sa už udomácnila jar: Aj takéto pekné výjavy v našom meste ponúka
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie