V Prešovskom kraji narobila voda poriadne problémy: Viacero obcí zápasí s povodňami

Intenzívna zrážková činnosť, ktorá v nedeľu (19. 7.) zasiahla územie Prešovského kraja, spôsobila zdvihnutie hladín vodných tokov.

Ilustračný obrázok k článku V Prešovskom kraji narobila voda poriadne problémy: Viacero obcí zápasí s povodňami
9
Galéria
Zdroj: HaZZ

Na viacerých miestach došlo k ich vybreženiu. Ako TASR informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, niektoré obce v tejto súvislosti vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.

„V hornom povodí Laborca a Cirochy došlo k výraznému lokálnemu vzostupu vodných hladín hlavne na drobných vodných tokoch a následným vybreženiam vody z korýt,“ priblížil s tým, že v meste Snina došlo následkom vybreženia k zaplaveniu cestnej komunikácie, rodinných domov a záhrad. Mesto preto vyhlásilo tretí stupeň povodňovej aktivity.

Voda narobila problémy

Rovnako vážna bola situácia aj v obci Palota neďaleko Medzilaboriec, kde sa vybrežil Palotský potok. „Po poklese vody pod úroveň brehovej čiary starosta obce odvolal tretí stupeň povodňovej aktivity s ponechaním druhého stupňa,“ opísal situáciu Bocák s tým, že správca toku už na mieste vykonal obhliadku.

Náhly vzostup hladiny zaznamenali aj na vodnom toku Vydraňka v medzilaborskej mestskej časti Vydraň.

Podľa Bocákových slov tu hladina dosiahla brehovú čiaru, pričom miestami sa voda i vybrežila.

V meste vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity.

Tretí stupeň povodňovej aktivity v nedeľu vyhlásili aj v obci Juskova Voľa v okrese Vranov nad Topľou, kde sa vybrežil vodný tok rieky Lomnica a zaplavil cestnú komunikáciu. Najvyšší stupeň vyhlásili tiež v obci Kvačany v okrese Prešov, kde došlo na toku Svinky k bleskovej povodni, a tiež v obciach Stebník a Brezov v okrese Bardejov, kde sa dvihli toky Rosúckej vody a jej prítokov.

Situáciu monitorujú

Druhý stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený v obeci Kožuchovce v okrese Stropkov, podľa Bocáka tam došlo nielen k vzostupu hladín na vodných tokoch, ale vplyvom povrchových vôd aj k povodni.

Ako Bocák doplnil, vodohospodári monitorujú situáciu v teréne a v spolupráci so samosprávami vykonávajú aj bezprostredné zabezpečovacie práce. Ide najmä o odstraňovanie nánosov z korýt vplyvom dotoku pôdy z polí. V teréne malo byť od nedeľného popoludnia 30 vodohospodárov a 15 kusov techniky. „Dnes po ustálení hladín budú pokračovať zabezpečovacie práce vo väčšej miere,“ uzavrel s tým, že vplyvom ustálenia hladín sa môžu meniť i stupne povodňovej aktivity.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Hasiči - prívalový dážď Prešov
9
Galéria
Zdroj: HaZZ
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM