Správy

V múzeu Andyho Warhola zažili rekordné leto. Koľko mali návštevníkov?

Múzeum v Medzilaborciach si pripísalo historický úspech.

Ilustračný obrázok k článku V múzeu Andyho Warhola zažili rekordné leto. Koľko mali návštevníkov?
Foto: Jano Štovka

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach navštívilo počas mesiacov júl a august rekordné množstvo ľudí. Ako uviedol jeho riaditeľ Martin Cubjak, počas leta zaznamenali viac ako 12 700 návštev­níkov.

Ide o absolútny rekord doterajšej návštevnosti múzea za 29 rokov jeho existencie.

„V priemere múzeum denne navštívilo v mesiacoch júl a august 212 návštevníkov, najviac však 468, a to 5. augusta, keď sme museli regulovať vstupy, aby boli dodržané hygienické opatrenia. Splnil sa nám malý sen o návštevnosti, ktorého reálnu podobu je z času na čas vidieť v zahraničí, keď na vstup do múzea musíte čakať v rade,“ priblížil.

Výraznú prevahu tvorili domáci návštevníci, spomedzi zahraničných MMUAW navštívilo najviac Poliakov, a to 1 082. Vlani počas letných mesiacov zaznamenalo múzeum spolu 7 457 návštevníkov.

Úspešné projekty

Aj keď múzeum navštívilo už v januári o 100 percent návštevníkov viac oproti roku 2019, Cubjak pripisuje rekordnú návštevnosť počas letnej sezóny dvom propagačným projektom, ktoré vytvorili počas zatvorenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Jedným z nich je audiovizuálna séria COVID-EO project, na ktorej múzeum spolupracovalo s Fakultou umení Technickej univerzity v Košiciach.

Druhým projektom bolo 150 citylightov umiestnených od Bratislavy po Humenné v rámci projektu Podporujeme umenie. Múzeum tiež v rámci multimediálnej výstavy začiatkom júna zapožičalo diela street-artových umelcov Banksyho a Poppy do Kunsthalle v Košiciach.

Svetové osobnosti

Lákadlom pre návštevníkov bola i výstava diel svetovej osobnosti v umení, Keitha Haringa. „Výstavný priestor sa v priebehu pár týždňov zmenil na jedno veľké monumentálne dielo s vyše 2 000 maľovanými tancujúcimi postavičkami, ktoré boli nosným vizuálnym elementom výstavy, a na steny, podlahu a plafón expozície boli namaľované ručne,“ doplnil Cubjak.

Ako uzavrel, múzeu sa aj napriek koronakríze podarilo zrealizovať aj medzinárodný projekt. V poľskom Krosne sa 21. augusta otvorila výstava Andy Warhol's Life and Death. Aktuálne múzeum Andyho Warhola okrem svojich stálych expozícií ponúka výstavu 29 umeleckých diel od 22 britských autorov protestujúcich proti vojne a akejkoľvek podobe násilia pod názvom Pekelný mier.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie