Správy

V Medzilaborciach zaviedli staronový vyučovací predmet. Čo sa vďaka nemu deti naučia?

Začiatok školského roka v Medzilaborciach priniesol historický okamih a návrat k tradícii. Žiaci sa budú učiť po rusnacky.

Ilustračný obrázok k článku V Medzilaborciach zaviedli staronový vyučovací predmet. Čo sa vďaka nemu deti naučia?
Zdroj: TASR

Na dvoch základných školách v Medzilaborciach sa bude od tohto školského roka učiť rusínsky jazyk ako riadny vyučovací predmet. Doteraz bol miestnych školách žiakom k dispozícii len vo forme krúžku.

Podľa primátora mesta Vladislava Višňovského ide o logický krok, predseda miestnej organizácie Rusínskej obrody na Slovensku (MO ROS ) v Medzilaborciach Vladimír Protivňák to vníma ako historický okamih.

„Je viac ako logické, že v Medzilaborciach sa začína výučba rusínskeho jazyka. K rusínskej národnosti sa tu prihlásila väčšina obyvateľov, cítime preto potrebu, aby sa rusínsky jazyk vyučoval na základných školách,“ povedal Višňovský s tým, že v meste sa tak nadviaže na tradíciu spred viac ako 20 rokov, keď bolo vyučovanie rusínskeho jazyka na školách bežné.

Ako dodal, postupné zoznamovanie sa detí s azbukou im bude slúžiť ako obohatenie do budúcna. „Rusínsky jazyk, keďže je v azbuke, je blízky ukrajinskému a ruskému jazyku,“ vysvetlil primátor.

Spoznajú svoj pôvod

Podľa Protivňáka je zavedenie výučby rusínskeho jazyka do vyučovacieho procesu príležitosťou na to, aby boli deti a mládež pozitívne ovplyvnení vo vnímaní svojho pôvodu a regiónu. „Deti sa budú postupne zoznamovať s tradíciami, zvykmi, jedlami, históriou, ktoré tento región a ľudia žijúci v ňom užívajú,“ uviedol.

Ako dodal, zavedenie rusínskeho jazyka do riadneho vyučovacieho procesu výsledkom spoločnej aktivity samosprávy, riaditeľov oboch mestských základných škôl a MO ROS v Medzilaborciach.

Žiadna klasická výučba

Vyučovanie rusínskeho jazyka ako riadneho predmetu v rozsahu jednej hodiny týždenne zaviedli v prvom ročníku obe mestské základné školy. Ako ozrejmil riaditeľ ZŠ na Duchnovičovej ulici Ivan Štefanko, spomedzi 37 žiakov, ktorí v stredu nastúpili do prvého ročníka, prejavilo o výučbu rusínskeho jazyka záujem približne 70 percent z nich.

„Tešíme sa na to, máme kvalifikovaných učiteľov. Nebude to výučba klasického jazyka ako cudzieho jazyka vrátane výučby azbuky. Možno až neskôr, tak, aby sme deti príliš nezaťažovali. Skôr sa zameriame na to, aby deti vedeli a nehanbili sa za to, že sú ‚Rusnaci‘,“ doplnil.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie