Rôzne

V Humennom uviedli do života slovník. Oživili ním zabudnuté nárečové slová

Autorka projektu na konečnej podobe slovníka spolupracovala s ďalšími troma ľuďmi, ktorí "humenské" nárečie stále aktívne používajú.

Ilustračný obrázok k článku V Humennom uviedli do života slovník. Oživili ním zabudnuté nárečové slová
Zdroj: Dnes24.sk

Siedme pokračovanie zbierky spomienok „Starohumenčanov“ na minulosť Humenného, ktoré koncom septembra uviedli do života, pozostáva z dvoch publikácií. Súčasťou obšírnejšej je aj 17-stranový slovník nárečových slov a výrazov používaných na území mesta v období od 20. do 70. rokov 20. storočia.

Ako uviedla autorka projektu Mária Mišková, ide o výber vzniknutý štúdiom všetkých približne 130 príbehov a spomienok tvoriacich sedem pokračovaní Miznúceho sveta.

„Mnohí ľudia vsúvali do svojho rozprávania nárečové výrazy, slovíčka, niekde je to naozaj len reminiscencia, že ‚moja babka takto rozprávala‘. Podnietilo ma to, že skúsme si urobiť maličký slovník. Absolútne to nie je nejaký výskum,“ vysvetlila s tým, že na konečnej podobe slovníka spolupracovala s ďalšími troma ľuďmi, ktorí „humenské“ nárečie ešte aj aktívne používajú.

Nápomocnou im tiež bola diplomová práca miestneho stredoškolského učiteľa slovenčiny a latinčiny Pavla Bileca (1915 – 2001), ktorý robil výskum nárečia v obci Kudlovce, dnes humenskej mestskej časti.

„Pamätníčka, pani Šimurdová rodená Onderková, poukázala napríklad na to, že mnohé z týchto slov sa v Humennom, v meste, vôbec nepoužívali. Väčšinu som preto zo slovníka vyradila,“ doplnila Mišková.

Výsledných približne 580 slov však za „vyčerpávajúce“ nepovažuje. „Určite by to mohlo byť ešte doplnené. Je to len taká ukážka nevšedných slov,“ uzavrela Mišková s tým, že okrem slov používaných v rámci bežnej komunikácie obsahuje slovník aj niekoľko odbornejších, technických výrazov.

Siedme pokračovanie Miznúceho sveta verejnosti predstavili tematickým programom V zrkadle spomienok. Bol koncipovaný na základe umeleckého spracovania osobných príbehov Humenčanov, ich zážitkov a spomienok na udalosti, momenty a ľudí v predvojnovom, vojnovom, a povojnovom období mesta s presahom až do súčasnosti.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Ak ste ešte nevideli túto fotogalériu, vedzte, že stojí za pozretie. Fotky zo 70. rokov, v hlavnej úlohe Humenné.

Nenechajte si ich ujsť: Fotky zo 70. rokov, v hlavnej úlohe Humenné
8
Galéria
Zdroj: Okresný úrad Humenné

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie