Veronika Hunyadiová Správy

V Humennom stavajú nový oporný múr. Ako výstavba ovplyvní obyvateľov? FOTO

Obyvatelia dotknutej lokality musia v najbližších mesiacoch počítať so stavebným ruchom aj viacerými obmedzeniami.

Ilustračný obrázok k článku V Humennom stavajú nový oporný múr. Ako výstavba ovplyvní obyvateľov? FOTO
9
Galéria
Zdroj: Mesto Humenné

Mesto Humenné sa v pondelok (21. 9.) pustilo do výstavby oporného múra Sadová – Jilemnického sady. Zhotoviteľom stavby je spoločnosť Eurovia SK, a.s. a finančné náklady na výstavbu sú vo výške 88-tisíc eur.

„Obsahom investičnej akcie je zbúranie starého múra, ktorý je už v dezolátnom stave a následná výstavba nového železobetónového oporného múra,“ konkretizoval zástupca spoločnosti Eurovia, a. s. Peter Domanič. Nový oporný múr bude mať 52,8 metrov.

Kvôli zakladaniu oporného múra bude podľa neho potrebné odstrániť polovicu komunikácie, následne sa spravia spätné zásypy a asfaltová úprava na celej komunikácie i priľahlého chodníka. Búracie práce rozvody vody ani elektrické vedenie podľa Domaniča neovplyvnia.

K domom len pešo

S prácami sa začalo v pondelok 21. septembra. Stavenisko sa nachádza v spodnej časti miestnej komunikácie na Ulici Jilemnického sady pred križovatkou na Sadovú ulicu. Časť Ulice Jilemnického sady bude preto uzavretá. Obyvatelia budú musieť využívať ako prístupovú cestu Lesnú ulicu. Tá však bude končiť „slepou cestou“.

„Obyvatelia priľahlých domov sa k svojim obydliam dostanú pešo, autá budú musieť zaparkovať mimo ohradenej plochy. Komunikácia, ktorá podlieha stavenisku, bude automobilmi neprístupná,“ uviedol tlačový referát mestského úradu. Ohradenie komunikácie bude od domu číslo 867/11 po križovatku so Sadovou ulicou.

Termín ukončenia prác je naplánovaný na november 2020. „Naším zámerom je ukončiť práce v treťom novembrovom týždni, aby sme si vedeli stavbu skontrolovať, spraviť preberacie konanie a ukončiť ju do konca novembra aj dokladovo. Jediný faktor, ktorý môže ovplyvniť zakladanie oporného múra, je počasie. Podložie musí byť únosné na predpísanú mieru, pričom ak doň výdatne zaprší, budeme musieť čakať," vysvetlil Domanič s tým, že oporný múr chcú zakladať asi v polovici októbra.

Štátna pôžička

Mesto získalo peniaze na výstavbu oporného múru vďaka pôžičke od Vlády SR. Tá samosprávam vyčlenila takmer 200 miliónov eur, ako kompenzáciu za straty z poklesu výberu dane z príjmov fyzických osôb.

Mesto Humenné sa žiadosťou uchádzalo o sumu 760 766 eur, ktorá bola poslancami na augustovom mestskom zastupiteľstve odobrená. Z týchto peňazí sa môžu financovať kapitálové a bežné výdavky. Mesto musí prijatú bezúročnú finančnú výpomoc od štátu použiť do 31. decembra 2020.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie