Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: V Humennom sa môžete prejsť po "bratrancovi" Eiffelovky, FOTO, VIDEO
8
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Tip na výlet: V Humennom sa môžete prejsť po "bratrancovi" Eiffelovky, FOTO, VIDEO

Valaškovský most je národnou kultúrnou pamiatkou.

Rôzne
Rôzne

Tip na výlet: V Humennom sa môžete prejsť po "bratrancovi" Eiffelovky, FOTO, VIDEO

Valaškovský most je národnou kultúrnou pamiatkou.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: V Humennom sa môžete prejsť po "bratrancovi" Eiffelovky, FOTO, VIDEO
8
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

V metropole horného Zemplína sa okrem zrekonštruovaného renesančného kaštieľa a exteriérovej expozície ľudovej architektúry, oplatí navštíviť aj most, ktorý možno označiť za „bratranca“ Eiffelovej veže,

Titanic aj Eiffelovka

Valašský most cez rieku Laborec bol rovnako ako symbol Paríža a legendárny parník Titanic, zostrojený pomocou takzvanej „horúcej“ technológie spájania nitmi.

„Plechové nosníky sa spájali nitovaním. V malých vyhniach nahrievač nahrieval nity. Žeravý nit potom veľkými kliešťami podal podávačovi. Ten strčil nit do otvoru a z druhej strany ďalší robotník veľkým, dvojkilovým kladivom s pologuľovitým otvorom v strede búchal po ňom dovtedy, kým nevyformoval hlavičku nitu a pritiahol tak vlastne plech k plechu,“ priblížili pamiatkari z Krajského pamiatkového úradu v Prešove.

Spôsob výroby oceľovej konštrukcie je podľa nich jedným z dôvodov, prečo most v roku 2017 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku technického charakteru.

Ďalším je napríklad i to, že ide o najstarší cestný most v meste i okrese a jeden z najstarších cestných mostov s oceľovou konštrukciou v Prešovskom kraji.

Dopravný uzol

Valaškovský most má dĺžku 62,4 metra, šírk takmer šesť metrov a najvyššia časť oblúka dosahuje do výšky 3,33 metra. Postavili na základe projektu Maďarskej kráľovskej stavebnej kancelárie v Sátoraljaújhely počas roka 1900 obyvatelia Zemplínskej župy pod dozorom hlavného kráľovského inžiniera Hönsch Deszóa a kráľovského inžiniera Czakó Ignáca.

Mená vtedajšieho hlavného župana Istvána Molnára a hlavného okresného slúžneho Miklósa Harasztyho sú dodnes zachované na pamätnej tabuli, ktorá je súčasťou mostnej konštrukcie.

Podľa pamiatkarov slúžil Valaškovský most pre osobnú a nákladnú dopravu a tiež pre presun ťažkej vojenskej techniky do konca 70. rokov 20. storočia.

Keďže bolo Humenné počas vojen dôležitým transportným a zásobovacím uzlom, Valaškovský most zohrával aj strategickú úlohu.

„Prvýkrát po ňom ťažká vojenská technika prešla na začiatku prvej svetovej vojny, dňa 27. novembra 1914, keď mesto Humenné obsadili vojská cárskeho Ruska,“ spresnili pamiatkari.

Vojsko most využívalo aj v povojnovom období, keď cezeň prechádzala technika na cvičenia do výcvikového priestoru Valaškovce.

Centrum zábavy

V súčasnosti sa cez most autom nedostanete, slúži už iba peším a cyklistom.

Starší Humenčania vnímajú Valaškovský most aj inak, ako strategický dopravný uzol. V spomienkach ľudí, ktoré sú zaznamenané v súbore publikácií Miznúci svet je most spájaný s „benátskymi nocami“.

Počas nich sa na otvorenom priestranstve pri moste odohrávala ľudová zábava a Laborec brázdili lodičky s rozsvietenými lampášmi.

Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín