Správy

V Humennom osadia pamätník Jánovi Kuciakovi. Prečo práve v metropole horného Zemplína?

Pamätník dvom zavraždeným mladým ľuďom by mali odhaliť v septembri.

Ilustračný obrázok k článku V Humennom osadia pamätník Jánovi Kuciakovi. Prečo práve v metropole horného Zemplína?
Zdroj: Dnes24.sk

O osadení pamätníka zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej rozhodovali poslanci mesta na stredajšom (26. 8.) rokovaní mestského zastupiteľstva.

So žiadosťou o jeho schválenie vystúpil v rozprave aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO) ako reprezentant navrhovateľa, neformálneho zoskupenia Humenčanov Príď a poznaj.

Hodnotová otázka

„Otázka tohto pomníka v Humennom nie je otázka vzťahu Humenného k týmto dvom ľuďom, je to otázka vzťahu nášho svedomia, nášho vnútorného presvedčenia k tomu, aké hodnoty vo svojom živote ctíme,“ povedal Mičovský s tým, že pamätník bude zároveň pripomínať predel, ktorý vražda novinára a jeho snúbenice spôsobila v novodobej slovenskej histórii.

Pri argumentovaní svojho návrhu pripomenul, že Humenné bolo tretím slovenským mestom, v ktorom sa uskutočnili následné občianske protesty.

Odhalia ho na jeseň

Autorom pamätníka je výtvarník Fero Guldan, znázorňujúci dve rastliny prerastajúce cez otvorené okno, pričom pri jeho dosiahnutí miznú z rastlín tŕne. Odhaliť by ho mali v septembri na trávnatej ploche pred Vihorlatskou knižnicou v Humennom. Náklady na jeho výrobu a osadenie uhradí zoskupenie Príď a poznaj.

Humenské mestské zastupiteľstvo sa návrhom na osadenie pamätníka zaoberalo už vo februári, keď Mičovský žiadal o súhlas s jeho osadením po prvý raz. Keďže to viacerí poslanci vnímali ako predvolebnú kampaň, návrh vtedy neprešiel. Tentoraz bolo za osadenie pamätníka 13 poslancov, šiesti sa zdržali a Ivan Hopta, reprezentujúci stranu Úsvit, bol proti.

Foto: ilustračné

Súhlasíte s tým, aby malo Humenné pamätník Jána a Martiny?

Áno 58.6%
Nie 39.2%
Zdroj: TASR

Najčítanejšie