Správy

Užite si netradičnú Noc múzeí a galérií: Čo si pripravilo humenské múzeum?

Noc múzeí a galérií sa tento rok kvôli pandémii presúva do online priestoru. Návštevníci tak dostanú šancu nahliadnuť do múzeí po celom kraji z pohodlia domova.

Ilustračný obrázok k článku Užite si netradičnú Noc múzeí a galérií: Čo si pripravilo humenské múzeum?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Múzeá a galérie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa cez víkend (14. – 15. 11.) pripájajú k celoeurópskej iniciatíve Noc múzeí a galérií. Informovala o tom Ivana Ondriová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.

Pre pandémiu nového koronavírusu sa ich aktivity presúvajú zväčša do online priestoru. Návštevníkov čaká vo vybraných župných galériách a múzeách bohatý sprievodný program, ktorým sa verejnosti poodhalia tajomstvá umeleckého i archívno-dokumentačného sve­ta.

Jedným z nich je aj Vihorlatské múzeum v Humennom. Počas nadchádzajúceho víkendu sprístupní na svojom webe ďalšiu online výstavu, a to Vojtecha Boreckého spolu s prezentáciou jeho knihy. „V online podobe predstaví aj ukážky novej pripravovanej publikácie Kaštieľ v Humennom, ktorá vzniká pri príležitosti 60. výročia vzniku múzea,“ ozrejmila Ondriová.

Ďalšie múzeá v kraji

Kežmarský hrad – Múzeum v Kežmarku si pre verejnosť pripravil jednu z najznámejších legiend s názvom Zradkyňa. Príbeh prinesie netradičným spôsobom online, ako audio nahrávku. Online sprístupní tiež film z produkcie Slovak Ghost Hunters.

Podtatranské múzeum v Poprade – Do online programu zahrnulo tvorivé dielne pre deti, v rámci ktorých si môžu vyhotoviť fotografický návrh historickej pohľadnice, a tiež vedomostnú súťaž Hrajme sa s históriou.

Ľubovnianske múzeum – Hrad v Starej Ľubovni prostredníctvom Hradnej televízie a live prenosu odprezentuje poklady múzea, ktoré počas celého roka zostávajú pred zrakmi verejnosti ukryté. Múzeum bude vysielať na svojej oficiálnej facebookovej stránke o 20.00 hod.

Tatranská galéria v Poprade – V rámci Noci múzeí a galérií pre svojich priaznivcov pripravila dve aktivity. Obe v nedeľu (15. 11.) a naživo s dodržiavaním všetkých protipandemických opatrení a dobrovoľným vstupným. Návštevníci uvidia výstavu diel Martina Benku a tiež výstavu nedávno vydanej známky s dielom Ferdinanda Katonu a ďalšími filatelistickými prílohami.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie