Uplynulo 20 rokov od smrti Václava Pankovčína: Toto ste o humenskom rodákovi vedeli?

Uplynulo už 20 rokov od smrti Václava Pankovčína (†30), rodáka z Humenného, ktorý zanechal hlbokú stopu v slovenskom literárnom priestore.

Ilustračný obrázok k článku Uplynulo 20 rokov od smrti Václava Pankovčína: Toto ste o humenskom rodákovi vedeli?
Zdroj: TASR

Václav Pankovčín sa narodil 21. mája 1968 v Humennom, ale vyrastal vo východoslovenskej obci Papín. Po maturite na chemickom učilišti dva roky pracoval ako robotník v Chemlone Humenné. V rokoch 1986–1990 študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po jej skončení pracoval ako redaktor vo viacerých denníkoch a súčasne učil na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty UK. V spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky tiež napríklad pripravoval sériu reportáží o živote Rómov na Slovensku.

Prvé poviedky Pankovčínovi uverejnili začiatkom roku 1989 v literárnom časopise Dotyky. Knižne debutoval v roku 1992 knihou pre deti Mamut v chladničke. Ešte v tom istom roku vydal svoju prvú zbierku poviedok s názvom Asi som neprišiel len tak. Po nej nasledovala v roku 1994 poviedková kniha s názvom Marakéš. Vyjadriť sa aj na širšej ploche, než predstavuje poviedka, sa pokúsil v novele z roku 1996 Tri ženy pod orechom.

V roku 1997 vyšla Pankovčínovi ďalšia zbierka poviedok s opäť magickým a humorným nádychom Bude to pekný pohreb a román Polárny motýľ – priestor 3×4, vykresľujúci študentský život Patrika Danvela, ktorý sa objavil už v jeho predchádzajúcich prózach.

Poslednou knihou, ktorá vyšla ešte počas Pankovčínovho života, bol autobiograficky ladený román K-85 s podtitulom Príbeh o prerušenej mravčej ceste z roku 1998. Tesne pred svojou náhlou smrťou dokončil román Lináres, ktorý vyšiel v roku 1999.

Nádejný spisovateľ Václav Pankovčín, ktorý po sebe aj napriek krátkosti tvorivého života zanechal hlbokú stopu v slovenskom literárnom priestore, zomrel 18. januára 1999 v Bratislave vo veku iba 30 rokov.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Pozrite si vo fotogalérii perinbabovské obrázky z Humenného.

Titulné foto: archív, portrét Václava Pankovčína je súčasťou Galérie pod mostom v Humennom

Zdroj: TASR