Rôzne

Turistov môže do nášho regiónu prilákať aj vojenská história: Vy o týchto miestach viete?

Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy pripravil na letnú sezónu nové propagačné materiály. Verí, že môžu prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne.

Ilustračný obrázok k článku Turistov môže do nášho regiónu prilákať aj vojenská história: Vy o týchto miestach viete?
Zdroj: KVH Beskydy

„Propagačné materiály sú výsledkom medzinárodnej spolupráce v rámci projektu Interreg, do ktorej sa zapojili krajiny strednej Európy. Lídrom boli Slovinci, pretože majú jedny z najdlhších skúseností pri využívaní prvej svetovej vojny a pozostatkov z nej na rozvoj turistického ruchu. Základnou myšlienkou projektu je spájať dejinnú minulosť tohto obdobia v rámci jednotlivých európskych krajín a spoločne ju využiť pre rozvoj turistického ruchu,“ povedal Radoslav Turik z KVH Beskydy. Vznikli tak štyri letáky a dve brožúry. Ako doplnil Turik, v Slovinsku je bežné vidieť autobusy plné turistov smerovať k pamiatkam súvisiacim s dejinnými udalosťami prvej svetovej vojny.

Ktoré miesta propagujú?

„Výrava (okr. Medzilaborce) bola významným bojiskom takzvanej Veľkonočnej bitky na prelome marca a apríla 1915. Náučný chodník tam bol naším prvým zrealizovaným. Druhým naším projektom bolo vybudovanie zvonice na vrchu Skory pri obci Hostovice (okr. Snina). Je to jedno z mála miest na území Slovenska, kde bojovali slovenskí vojaci rakúsko-uhorskej armády. Tretím miestom je pomníček na Vrchu Kaštielik, ktorému sa hovorí aj Smrtná hora alebo Hora smrti. Leží nad obcou Nižná Polianka (okr. Bardejov), kde náš architekt navrhol naozaj zaujímavý pomník. Je to miesto, ktoré by mohlo zaujímať turistov z mnohých krajín. Štvrtým ukončeným náučným chodníkom je najväčší vojnový cintorín z prvej svetovej vojny na východnom Slovensku, Veľkrop (okr. Stropkov), s úpravou ktorého sme sa trápili osem rokov,“ opísal miesta propagované letákmi Turik.

Aj pre edukačné účely

Brožúry obsahujú popisy bojov, spomienky i historické fotografie. Podľa Turika sú vhodné aj ako edukačný materiál. „Mesto a vojna je rozdelená do šiestich častí a snaží sa vystihnúť, ako prvá svetová vojna zasiahla šesť miest, dnes centier šiestich okresov Prešovského kraja. Hory a vojna sa zaoberá priebehom bojov v našom karpatskom priestore. Akým spôsobom bola vojna u nás iná oproti západnému frontu alebo v rovinách Haliče. Nepriateľ totiž niekedy nebol tým najväčším nepriateľom," priblížil Turik ich obsah.

Letáky i brožúry majú jednotný dizajn, červenú farbu a logo prevzaté od slovinskej organizácie Puty miru, Chodníky mieru. Turik verí, že takýmto spôsobom dokážu na pamiatky súvisiace s prvou svetovou vojnou upozorniť turistu zaujímajúceho sa o toto dejinné obdobie, nech už je z ktorejkoľvek európskej krajiny, na prvý pohľad. Propagačné materiály chce KVH Beskydy distribuovať priamo po obciach, kde jednotlivé náučné chodníky začínajú, v informačných centrách predmetných okresných miest, ale i na iných miestach, kde ich budú môcť turisti zastihnúť.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Postrehli ste tieto informácie? V prírodovednej expozícii Vihorlatského múzea pribudli nové exponáty, pozrite si foto niekoľkých z nich.

Aj tieto exponáty pribudli v prírodovednej expozícii Vihorlatského múzea
3
Galéria
Zdroj: www.muzeumhumenne.sk

Hl. foto: archívne, zvonica na vrchu Skory

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie