Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  26 °C
Rôzne

Turisti v našom kraji? Zo všetkých okresov pobudli v tom Humenskom najkratšie...

Koľko ich bolo či ako dlho tu pobudli? Pozrite si zaujímavé čísla za minulý rok, ktoré približujú návštevnosť a správanie turistov v Prešovskom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Turisti v našom kraji? Zo všetkých okresov pobudli v tom Humenskom najkratšie...
Zdroj: Dnes24.sk

V roku 2018 navštívilo Prešovský kraj 932 121 návštev­níkov, z toho bolo 285 225 zahra­ničných. Podľa Jaroslavy Petričovej z odboru štatistiky cestovného ruchu a energetiky pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Prešove v porovnaní s rokom 2017 sa ich počet zvýšil o 4,2 percenta.

Na celkovom počte návštevníkov v Slovenskej republike sa kraj podieľal 16,7 percentami a na počte zahraničných 12,6 percentami. Prešovský kraj je podľa Petričovej tretí najnavštevovanejší na Slovensku, hneď po Bratislavskom a Žilinskom. V prevažnej miere sa na návštevnosti podieľali Slováci, zahraniční návštevníci tvorili 30,6 percenta.

Najkratšie Humenskom okrese

„Najvyššie zastúpenie z celkového počtu zahraničných návštevníkom mali hostia z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Nemecka a Ukrajiny. Najviac návštevníkov Prešovského kraja sa ubytovalo v okrese Poprad, ďalej nasledovali okresy Kežmarok, Prešov a Bardejov. Do okresu Poprad prišlo najviac zahraničných návštevníkov, a to 21,9 percenta z celkového počtu návštevníkov kraja,“ uviedla Petričová.

Priemerná dĺžka pobytu návštevníkov v kraji bola 3,1 dňa. Dlhšie pobyty boli zaznamenané v okresoch Bardejov, a to 6,8-dňové a Stará Ľubovňa 4,9-dňové, čo ovplyvňovala hlavne kúpeľná turistika. Naopak, najkratšie pobudli návštevníci v okrese Humenné s priemerným počtom prenocovaní 1,6 dňa. V priemere najdlhší pobyt v dňoch bol zaznamenaný u hostí z Bieloruska, Dominikánskej republiky, Albánska a Egypta.

Niečo o tržbách

Návštevníkom Prešovského kraja ku koncu decembra 2018 poskytovalo podľa ŠÚ SR ubytovacie služby 728 ubytovacích zariadení. Ich počet medziročne vzrástol o 66 objektov. Najviac ich je v okresoch Poprad, Kežmarok a Prešov.

Celkové tržby za ubytovanie v Prešovskom kraji dosiahli hodnotu 71,5 milióna eur, čo z celoslovenských tržieb predstavuje 16,7 percenta. „Oproti minulému roku tržby vzrástli o 13,7 percenta. Podiel tržieb od domácich návštevníkov v kraji predstavoval 64,1 percenta, v nominálnej hodnote to je 45,9 milióna eur,“ priblížila Petričová.

Z jednotlivých okresov kraja najvyššie tržby za ubytovanie boli v okrese Poprad, a to 51,3 milióna eur. „Priemerná cena za ubytovanie v kraji bola 24,65 eura, čo je o 2,97 eura nižšia, ako je priemer za Slovenskú republiku. Najvyššiu priemernú cenu za ubytovanie s hodnotou 28,46 eura zaplatili návštevníci v okrese Prešov a najnižšiu priemernú cenu 8,34 eura v okrese Bardejov,“ dodala Petričová.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

I keď sa vlani v našom okrese v priemere turisti dlho nezdržali, rozhodne má čo ponúknuť a rovnako tak aj samotné mesto Humenné. V minulosti sme priniesli galériu 10 miest v Humennom, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Pozrite si ju, ak ste ju ešte nevideli.

FOTO: 10 miest v Humennom, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť
10
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR