Rôzne

Tip na poriadnu romantiku: V Poloninách sa dá vidieť nebo, aké videli naši predkovia

Vidieť hviezdnu oblohu bez svetelného znečistenia sa na území Slovenska dá najlepšie v Poloninách.

Ilustračný obrázok k článku Tip na poriadnu romantiku: V Poloninách sa dá vidieť nebo, aké videli naši predkovia
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Ako sa vyjadril riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Igor Kudzej, tamojší park tmavej oblohy založili pred desiatimi rokmi preto, aby sa pohľad na nočnú oblohu, aký mali naši predkovia, uchoval i pre budúce generácie. Pridanou hodnotou parku je možnosť pozorovania hviezd prostredníctvom profesionálnych prístrojov.

„Výnimočnosť tohto parku je aj v tom, že je to jeden z mála parkov tmavej oblohy v Európe, ak nie jediný, kde je aj profesionálne observatórium na Kolonickom sedle, ktoré ponúka návštevníkom aj prehliadky nočného neba,“ vysvetlil Kudzej s tým, že dôvodom, prečo sa dajú hviezdy najlepšie pozorovať práve tam, je minimálny rozvoj priemyselných aktivít na území Polonín. Práve tie totiž produkujú takzvané svetelné znečistenie, ktoré pozorovanie hviezdneho neba znemožňuje.

Okrem nočného pozorovania oblohy, na ktoré má observatórium uspôsobenú aj novú otočnú plošinu, kde návštevník pozoruje poležiačky priamo v exteriéri, ponúka observatórium návštevníkom počas celého leta aj iné služby. „V prípade zlého počasia je možné zhliadnuť v planetáriu, či už digitálnom alebo optomechanickom, 3D projekciu filmov z oblasti astronómie či kozmonautiky. Cez deň sa dá absolvovať prehliadka technických zariadení v sprievode s výkladom, prezrieť si slnečnú aktivitu alebo na vyžiadanie si vypočuť prednášku na témy astronómie, environmentalis­tiky, svetelného znečistenia a jeho vplyvu na človeka,“ priblížil Kudzej.

Na návštevu astronomického observatória odporúča zvoliť si deň s priaznivým počasím.

„Najlepšie vtedy, keď je mesiac v období novu alebo štvrte, nie v období splnu, lebo mesiac funguje ako jeden veľký neón,“ doplnil. Čas, v ktorom sa nočné pozorovanie oblohy začína, je pohyblivý v závislosti od západu slnka. Presné časy sú zverejnené na internetovej stránke www.astrokolonica.sk, rovnako ako objednávkový formulár na zarezervovanie si návštevy.

„Dobré podujatie sa nedá zvládnuť s veľkým počtom návštevníkov naraz,“ uzavrel Kudzej s tým, že na uvedenej internetovej stránke je potenciálnym návštevníkom k dispozícii aj kalendár umožňujúci vidieť obsadenosť jednotlivých dní. Z dôvodu komfortu a tiež pre obmedzenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu je počet návštevníkov observatória v jeden deň obmedzený na 20.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie