Rôzne

Talentovaný Humenčan Nikola v rozhovore: Toto sú jeho plány po vydaní albumu

Mladý saxofónista z Humenného Nikola Bankov študuje v Dánsku a onedlho vyjde jeho debutový album, na ktorom mu hosťuje aj svetová hviezda. Viac v rozhovore...

Ilustračný obrázok k článku Talentovaný Humenčan Nikola v rozhovore: Toto sú jeho plány po vydaní albumu
Zdroj: Archív N. Bankov

Prečo ste si v detstve zvolili práve hudbu?

S hudbou som začal už ako malý chlapec. Na umeleckú školu ma prihlásili moji rodičia. Som rád, že to urobili. Umenie rozvíja myslenie, kreativitu a intelektuál. Odporučil by som každému rodičovi, aby prihlásil svoje dieťa na umeleckú školu.

Bol to od začiatku saxofón alebo ste koketovali aj s inými hudobnými nástrojmi?

Na začiatku to bola flauta. Je to pomerne jednoduchý nástroj, pri ktorom sa dieťa naučí hudobnú teóriu, princíp dýchania do spodnej časti pľúc, a tak ďalej. Neskôr mi rodičia vybrali saxofón, kedže v meste bol výborný mladý učiteľ Matúš Jeňo. Popri flaute som chodil taktiež na gitaru a hodiny spevu.

Remeslu ste sa priúčali aj na svetoznámej Berklee College of Music. Kde študujete aktuálne?

Momentálne študujem na The Royal Academy of Music v dánskom meste Aarhus. Škola má najmodernejšie triedy a vybavenie. Je to výborné miesto, ktoré mi ponúka naplno rozvíjať potenciál a budovať kontakty.

Na jeseň uzrie svetlo sveta váš debutový album. Je všetko hotové alebo prebiehajú ešte nejaké dokončovačky?

Môj debutový album “Bright Future” vychádza 6. septembra 2019 na nórskom vydavateľstve AMP Music & Records. Všetko je už dokončené a momentálne čakáme na zásielku z tlače. V deň vydania bude album dostupný v digitálnej podobe. Prepredaj CD začne o pár dní na mojej facebookovej a instagramovej stránke.

Na albume vám hosťuje aj svetová hviezda – tenor saxofonista Seamus Blake. Ako došlo k tejto spolupráci?

Seamus Blake bol mojím dlhodobým vzorom. Pred rokom by som ani nepomyslel na to, že niekto ako on bude stáť pri mne v štúdiu. Kontaktovalo ho vydavateľstvo. Poslali mu skladby a zapáčilo sa mu to.

Pred časom ste založili aj kapelu, kde ste ako saxofónista jej lídrom, čo je v hudobnom svete zriedkavé. Fungujete stále aj v tomto projekte?

Áno, stále fungujeme ako kapela – Nikola Bankov Band (SK,DK). Momentálne okrem mňa dopĺňajú kapelu jedni z najlepších a najvyťaženejších hudobníkov v Dánsku, s ktorými sme aj natočili spomínaný album. Je to radosť s nimi spolupracovať.

Aké sú vaše ďalšie plány po vydaní albumu?

Pripravujeme koncerty a tour k albumu. Budem sa snažiť písať nové skladby a naďalej sa vzdelávať a posúvať vpred.

Bude možné si vás v dohľadnej dobe vypočuť aj doma v Humennom?

Momentálne nemáme naplánovaný koncert v Humennom. Je to zložitejšie s cestovaním a financiami, no pevne verím, že počas nášho turné prídeme aj na východ Slovenska.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Postrehli ste? Dobrovoľníci v humenskej nemocnici núkajú pacientom občerstvenie počas horúcich dní.

OBRAZOM: Dobrovoľníci núkajú pacientom v humenskej nemocnici občerstvenie
4
Galéria

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie