Rôzne

Snímka dňa NASA k Perzeidom pochádza z Kolonického sedla v Poloninách

Na snímke pracoval jej autor dva roky. Vidieť na nej 407 meteorov.

Ilustračný obrázok k článku Snímka dňa NASA k Perzeidom pochádza z Kolonického sedla v Poloninách
Zdroj: Facebook.com/Petr Horálek Photography

Každoročné vesmírne divadlo v podobe meteorického roja perzeíd pripomína americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) pondelňajšou „fotografiou dňa“ pochádzajúcou z Kolonického sedla na východe Slovenska.

Ako informoval autor snímky Petr Horálek, fotografia Perzeidy z Perzea zachycuje meteorický roj v noci z 9. na 10. augusta 2018.

„Snímka z dôvodu náročnosti vznikala vyše 450 hodín čistého času a pre bežnú prácu som na nej robil postupne po večeroch takmer dva roky. Ide o veľmi náročnú, sofistikovanú prácu, v ktorej veľkú úlohu hrala aj matematika spracovania digitálnych dát a kalibračné práce,“ priblížil Horálek.

Ako dodal, dokončenie projektu mu umožnila pandémia nového koronavírusu. Snímka zobrazuje meteorickú mozaiku zloženú zo siedmich samostatných fotografií a je multiexpozíciou vyobrazenou do celonočnej panorámy. Spolu je na nej podľa Horálka vidieť 407 meteorov z roja Perzeíd.

„Na snímke sa dá vidieť, že meteory sú farebné, idú z jedného miesta na oblohe, a že niektoré meteory sú naozaj jasné,“ opísal Perzeidy ich autor.

Sledujte oblohu

Tento rok očakávajú astronómovia najväčšiu aktivitu meteorického roja Perzeíd v noci z utorka na stredu (11. a 12. augusta).

„Vždy je lepšie pozorovať po polnoci, hoci v tom čase bude na oblohe aj mesiac, takže podmienky nie sú až také ideálne,“ doplnil Róbert Adam z Vihorlatskej hvezdárne v Humennom.

Počas tejto noci bude možné pozorovať 60 až 80 meteorov. Následne sa má ich počet zmenšovať, predpokladané ukončenie javu očakávajú tento rok 24. augusta.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie