Správy

Situácia vo vranovskej nemocnici je stabilizovaná: Riaditeľ vyzýva k dodržiavaniu opatrení

V okrese Vranov nad Topľou je situácia ohľadom koronavírusu naďalej vážna. Vo štvrtok pribudlo v okrese 36 nových prípadov.

Ilustračný obrázok k článku Situácia vo vranovskej nemocnici je stabilizovaná: Riaditeľ vyzýva k dodržiavaniu opatrení
Zdroj: TASR/AP

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou v okrese Vranov nad Topľou apeluje vranovská nemocnica na obyvateľov regiónu i svojich pacientov, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia.

„Takto nám vedia pomôcť, o to by sme ich chceli požiadať,“ povedal vo štvrtok (19. 11.) na brífingu riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Eugen Lešo.

„Chcel by som zdôrazniť, že situácia v regióne je naďalej vážna a chceli by sme apelovať na všetkých pacientov a klientov, ktorí tu prichádzajú, je to v priemere viac ako 1000 ľudí denne, aby dodržiavali všetky opatrenia, ktoré sú potrebné,“ uviedol s tým, že problémy s dodržiavaním opatrení registrujú aj priamo v nemocnici.

Situácia sa stabilizuje

Podľa Lešových slov je situácia v nemocnici stabilizovaná, okrem pacientov s ochorením COVID-19 poskytuje plnohodnotnú starostlivosť aj všetkým ostatným pacientom vrátane operatívnych výkonov. „Samozrejme, že tieto výkony sa vykonávajú v redukovanom režime, pretože sme museli vytvoriť COVID zónu pre pacientov a reprofilovať 20 percent lôžok, čo je 49 lôžok,“ doplnil.

Aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných spolu 20 pacientov s ochorením COVID-19, pričom dvaja z nich sú na umelej pľúcnej ventilácii. Ako dodal riaditeľ, nemocnica urobí všetko pre to, aby aj naďalej dokázala poskytovať komplexnú starostlivosť, aj keď v redukovanej podobe.

Zamestnanci sa vracajú

Výrazná zmena mala v nemocnici nastať, čo sa týka karantenizovaných zamestnancov. „Od nedele došlo k zníženiu počtu zamestnancov, ktorí boli v karanténe z počtu 48 na aktuálne číslo 26. Všetci už nastúpili do pracovného pomeru, čo len potvrdzuje stabilizáciu stavu v nemocnici,“ povedal Lešo s tým, že v zariadení vypomáhajú aj externisti. Vranovská nemocnica pritom eviduje celkovo 560 zamestnancov, pričom aktuálne v nej, prevažne vzhľadom na materské dovolenky, ich pracuje 467.

Nemocnica poskytuje aj antigénové testovanie. Počas stredy 18. novembra využilo túto možnosť 74 záujemcov, pozitívne výsledky vyšli štyrom z nich.

Pribúdajú úmrtia

Vo vranovskej nemocnici hospitalizovali od vypuknutia druhej vlny pandémie nového koronavírusu na covid lôžkach spolu 130 pacientov, úspešne vyliečených ich bolo 90. V poslednom období však podľa Lešových slov pribúda v nemocnici úmrtí na ochorenie COVID-19. „Za posledných 48 hodín to bolo šesť úmrtí. Takže spolu máme 23 úmrtí od začiatku druhej vlny,“ uviedol.

V prípade posledných úmrtí išlo väčšinou o chorých, starších, polymorbídnych pacientov. Traja z nich mali byť klientmi Centra sociálnej starostlivosti Ametyst Tovarného.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie