Ilustračný obrázok k článku Situácia v okolí Chemko Strážske je vážna. Rozbor potvrdil PCB látky aj v ľudskom tele
Zdroj: TASR

Situácia v okolí Chemko Strážske je vážna. Rozbor potvrdil PCB látky aj v ľudskom tele

Výsledky rozborov krvi zvierat sú alarmujúce. Obyvatelia nemôžu konzumovať produkty z vlastných chovov.

Správy
Správy

Situácia v okolí Chemko Strážske je vážna. Rozbor potvrdil PCB látky aj v ľudskom tele

Výsledky rozborov krvi zvierat sú alarmujúce. Obyvatelia nemôžu konzumovať produkty z vlastných chovov.

Ilustračný obrázok k článku Situácia v okolí Chemko Strážske je vážna. Rozbor potvrdil PCB látky aj v ľudskom tele
Zdroj: TASR

Starostovia obcí z okolia odkaliska Poša informovali o výsledkoch rozborov na prítomnosť PCB v tele zvierat a v ľudskom tele. Test podstúpil aj majiteľ zvernice, ktorá susedí s areálom bývalého závodu Chemko Strážske.

Maximálna hodnota skupiny PCB látok v hovädzom dobytku, ovciach, ošípaných a hydine prípustná pre ľudskú konzumáciu predstavuje hodnotu 40 nanogramov na gram tuku.

U majiteľa zvernice Jozefa Adamíka rozbor vzorky preukázal hodnotu 990.

„Každá vzorka bola pozitívna, ktorú sme odovzdali na kontrolu na veterinu,“ vysvetlil Adamík dôvod, prečo sa dal otestovať tiež. Mäso z diviny zo zvernice roky konzumoval. „Norma na človeka neexistuje. Ja som mal 990,“ predstavil výsledok analýzy. Poukázal pritom na skutočnosť, že keď v roku 2009 zvernicu kupoval, nikto ho na žiadne obmedzenia neupozornil. Dnes nesmie zver zo zvernice konzumovať, predávať ani jej umožniť uniknúť odtiaľ.

Čakanie na kontajnery

„Musíme, ako užívateľ poľovného revíru, chovať tú zver, držať ju tam, aj keď je kontaminovaná. To sa nám zdá nelogické. Nemáme žiadne nariadenie zlikvidovať kontaminovaný chov,“ doplnil s tým, že stav zveri, keďže v revíri nerealizujú odstrel, narastá. Aktuálne Adamík odhaduje počet kusov na 200 až 250.

S vyjadrením ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), že Chemko Strážske už ďalšie prieskumy nepotrebuje, Adamík súhlasí. „Nám už ten rozbor asi nič nové nepovie. O lokalitách vieme, kde sú (sudy). Ja už by som len privítal tie kontajnery a keby sa to začalo likvidovať už zajtra,“ dodal.

Minister životného prostredia v tejto súvislosti uviedol, že v najbližšom čase má ministerstvo vnútra začať verejné obstarávanie na nákup kontajnerov, do ktorých sa uloží odpad zo závodu Chemko Strážske.

Chcú testovať obyvateľov

Ako sa vyjadrili starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák a starostka obce Nižný Hrabovec Marcela Pčolinská, obyvatelia okolitých obcí sa o dianie vo zvernici i odkalisku Poša zaujímajú. „Ľudia sa veľmi intenzívne pýtajú. Dnes už každého zaujíma, ako dopadne ten prieskum, ktorý robí Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Určite je verejnosť zvedavá aj na výsledky domácich chovov a tých otázok pribúda,“ povedal Fenčák s tým, že odpovede zatiaľ nepoznajú.

Pčolinská informovala, že obec poslala na rozbor vzorku z diviaka uloveného pri odkalisku, výsledok preukázal hodnotu 140-tisíc nanogramu skupiny PCB na gram tuku. Keďže obyvatelia okolitých obcí konzumujú produkty z vlastných chovov, uvítala by tiež iniciatívu regionálnych hygienikov, aby otestovali i tamojších obyvateľov. Ako podotkla, s inšpekciou životného prostredia i samotným rezortom majú aktuálne „veľmi čulé kontakty“. „Záujem zo strany ministra je veľký,“ uzavrela.

Environmentálna záťaž

„PCB podliehajú rozkladu v prostredí pomaly, preto zotrvávajú v zložkách životného prostredia dlhý čas. Sú dobre rozpustné v tukoch, preto majú schopnosť bioakumulácie v tukových tkanivách živočíchov i človeka s možným postupným uvoľňovaním do krvného obehu,“ vysvetlila Daša Račková z komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva SR. Zdôraznila pritom, že tieto látky nepredstavujú pre ľudské zdravie riziko akútneho poškodenia zdravia.

PCB látky, ktoré boli v minulosti považované za zdraviu neškodné, sa používali ako súčasť náterových hmôt, teplonosné kvapaliny vo výmenníkoch tepla či izolačné kvapaliny v transformátoroch a kondenzátoroch. Výroba týchto látok v podniku Chemko Strážske bola zastavená v roku 1984, najmä na základe iniciatívy vtedajších orgánov verejného zdravotníctva, keďže sa medzičasom zistila ich toxicita.

Od 22. januára 2020 platí na východe Slovenska pre toxický odpad z bývalého závodu mimoriadna situácia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín