Správy

Rozpory ochranárov a rekreantov vyústili do označenia hraníc Šíravy, FOTO

Problémy medzi ochranou prírody a rekreačným využívaním vyústili do označenia bójí. V pláne sú však ešte zmeny ochranného pásma.

Ilustračný obrázok k článku Rozpory ochranárov a rekreantov vyústili do označenia hraníc Šíravy, FOTO
5
Galéria
Zdroj: CHKO Vihorlat

Tušili ste o tom, že jednou z významných lokalít, pre vodné vtáctvo je chránený areál Zemplínska šírava (CHA)? Ako zverejnil CHKO Vihorlat na svojej stránke, Chránený areál Zemplínska šírava bol vyhlásený v roku 1968 na výmere 622 ha.

Už dlhšie má však toto územie problémy s rekreačným využívaním.

Najvýznamnejšiu lokalitu ohrozujú

„Vyhlásený bol hlavne z dôvodu ochrany významnej migračnej lokality (jarného a jesenného ťahu) vodného a pri vode žijúceho vtáctva a hniezdičov na východnom Slovensku,“ vysvetlili ochranári. Význam CHA Zemplínskej šíravy pre vtáky je najmä v mimohniezdnom období, kde lokalita predstavuje významné refúgium pre migrujúce a zimujúce vodné a mokraďové vtáctvo (jesenná migrácia od augusta bahniaky, od októbra rôzne druhy kačíc, od novembra husi, zimovanie kačíc, husí, jarná migrácia prebiehajúca do konca marca).

Z celoslovenského hľadiska patrí Zemplínska šírava počtom druhov i počtom jedincov medzi jednu z najvýznamnejších lokalít pre zimovanie vodného vtáctva (všetky druhy u nás žijúcich a zimujúcich kačíc vrátane vzácnych severských druhov) a jedno z troch najvýznamnejších zhromaždísk a nocovísk husí počas migrácie (spoločne s Dunajom, VN Sĺňava).

Ďalším hlavným dôvodom vyhlásenia CHA na Zemplínskej šírave bolo vytvorenie zóny kľudu, najmä pre migrujúce vtáctvo. Na Slovensku sú len 4 lokality (CHVÚ Podunajsko, CHVÚ Záhorské pomoravie, CHA Sĺňava a CHA Zemplínska šírava), ktoré majú takýto európsky význam ako zhromaždiská migrujúcich a zimujúcich vodných vtákov.

Ak vám nestačí slovenské more:

Nedorozumenie s rekreantmi

,,Od vyhlásenia tohto územia sa jeho hranice nemenili a keďže dochádzalo k nedorozumeniam prevažne počas letnej turistickej sezóny a hranice CHA Zemplínska šírava neboli po vodnej hladine označené, preto sa správa CHKO Vihorlat v spolupráci s SVP š.p., Správa povodia Laborca rozhodla označiť hranice chráneného územia po vodnej hladine bójami."

Správa CHKO Vihorlat plánuje prehodnotenie ochranného pásma CHA Zemplínska šírava. Pri vyhlasovaní v roku 1968 sa do ochranného pásma zahrnula celá vodná plocha Zemplínskej šíravy vrátane rekreačne využívaných oblastí.

„V súčasnosti dochádza v území k zbytočným rozporom medzi ochranou prírody a intenzívnym rekreačným využívaním, a preto je potrebné prehodnotiť výmeru ochranného pásma a predísť tak pretrvávajúcim stretom záujmov,“ dodala na záver správa CHKO Vihorlat.

Pozrite si fotogalériu.

Akceptujte hranice chráneného územia na Šírave: Označené sú bójami!
5
Galéria
Zdroj: CHKO Vihorlat
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM