Ilustračný obrázok k článku Projekt Otvorené chrámy vás zavedie do drevených kostolíkov
Zdroj: TASR/Michaela Zdražilová

Projekt Otvorené chrámy vás zavedie do drevených kostolíkov

V pilotnej fáze je do projektu zapojených sedem kostolov

Rôzne
Rôzne

Projekt Otvorené chrámy vás zavedie do drevených kostolíkov

V pilotnej fáze je do projektu zapojených sedem kostolov

Ilustračný obrázok k článku Projekt Otvorené chrámy vás zavedie do drevených kostolíkov
Zdroj: TASR/Michaela Zdražilová

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska počas tejto sezóny spustila projekt Otvorené chrámy. Jeho cieľom je sprístupniť návštevníkom drevené kostolíky v kraji, ktorými ich prevedú miestni sprievodcovia.

Ako informoval František Baláž z KOCR Severovýchod Slovenska, na území Prešovského kraja nájdu návštevníci viac ako tri desiatky drevených kostolov, ktoré tvoria osobitnú skupinu sakrálneho a pamiatkového fondu Slovenska. Situované sú najmä v oblasti Bardejova, Svidníka, Stropkova a Sniny.

Projekt organizujú spoločne s Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom.

„Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady Prešovského kraja. Ich jedinečnosť spočíva najmä v architektúre a výstavbe. Mnohé z nich sú postavené bez použitia jediného klinca. Projektom Otvorené chrámy by sme radi zvýšili návštevnosť v týchto kostoloch a tiež dostali do povedomia verejnosti informácie o ich histórii,“ vysvetlil výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Sedem kostolov

V pilotnej fáze je do projektu zapojených sedem chrámov. Štyri z nich sú zapísane v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ide o gréckokatolícky drevený Chrám sv. Michala v Ladomirovej, gréckokatolícky drevený Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, rímskokatolícky drevený Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove a drevený artikulárny Kostol v Kežmarku.

Do projektu je zapojený aj gréckokatolícky drevený Chrám sv. Lukáša v Tročanoch, gréckokatolícky drevený Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli a gréckokatolícky drevený Chrám sv. archanjela Michala v obci Uličské Krivé.

„Záujemcovia nájdu detailné informácie o kostoloch na našej stránke www.severovychod.sk. Osobitne sme pripravili brožúru, ktorá obsahuje komplexný produkt cestovného ruchu s informáciami o možnostiach ubytovania a stravovania v okolí, ako aj ďalšími tipmi na návštevu ostatných turistických atrakcií,“ dopĺňa Janoško.

KOCR Severovýchod Slovenska pracuje v tomto roku aj na materiáli, ktorý zmapuje všetky drevené chrámy v Prešovskom kraji. Návštevníci tak budú mať v roku 2021 informácie o drevených sakrálnych pamiatkach prehľadne spísané na jednom mieste.

Kostol má vyše 300 rokov

Jedným z chrámov, ktorý je súčasťou projektu, je aj drevený kostol sv. Michala archanjela v obci Uličské Krivé v okrese Snina. Od Humenného je vzdialený asi hodinu cesty.

Chrám bol postavený v roku 1718, pravdepodobne na mieste pôvodného staršieho kostola. V roku 1944, počas druhej svetovej vojny, bol kostol značne poškodený.

Architektonické usporiadanie kostola vyvoláva dojem masivity. Je to zrubová stavba, ktorá stojí na nízkom kamennom základe. Kostol má tri časti, tri miestnosti, dve veže s dvoma jednoduchými trojramennými krížmi, veže majú tri zvony.

V interiéri kostola dominuje bohato vyrezávaný päťradý ikonostas, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Datuje sa do 18. storočia, pričom niektoré ikony siahajú aj do 16. a 17. storočia. Obnovený bol v roku 1988 a preinštalovaný v roku 1991.

Drevený kostol má na svojich bočných stenách aj niekoľko vzácnych ikon. Zaujímavosťou sú aj farby ikon sv. Bazila Veľkého a sv. Jána Chryzostoma.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín