Rôzne

Prinášame vám historickú foto Humenného: Viete sfleku povedať, o akú ulicu sa jedná?

Prinášame vám ďalšiu zaujímavú fotografiu, ktorá vyobrazuje naše mesto pred desaťročiami... Predtým, než začnete čítať, otestujte sa a určte ulicu na tomto zábere.

Ilustračný obrázok k článku Prinášame vám historickú foto Humenného: Viete sfleku povedať, o akú ulicu sa jedná?
Zdroj: Dejiny Humenného, Fedič a kol.

Tak ako každé iné mesto aj Humenné menilo v priebehu rokov či storočí svoju tvár. Pri pohľade na staré historické fotky majú mnohí a hlavne tí neskôr narodení, problém niektoré lokality vôbec spoznať. Týka sa to aj vás a tejto fotografie?

Ak ste určili ulicu na fotke za Ulicu osloboditeľov, je to tak.

Aj keď, nie tak celkom. Fotka pochádza zo 40-tych rokov, pričom presne v roku 1940 bola táto, vtedy Ulica Jozefa Országa, premenovaná na Ulicu Hlinkovej gardy. Niekedy okolo roku 1920 niesla podľa historikov názov Kováčska…

Až neskôr v komunistickom období dostala názov Ulica osloboditeľov, ktorý jej patrí dodnes.

Nie je pritom pochopiteľne jediná, ktorá v priebehu rokov menila nielen svoju tvár, ale menil sa aj jej názov.

Hovoria vám napríklad niečo ulice ako Gottwaldova, Nádražná, Švermova, Makarenkova, Leninova, Engelsova, Červenej armády či Perečínska? Práve takto sa za komunistov nazývali Námestie slobody a ulice Staničná, Štefánikova, Školská, Nemocničná, Sadová, Lipová a Laborecká.

A keď sme už spomenuli Námestie slobody, tak vedzte, že pred Gottwaldovou to bola ešte v 40-tych rokoch Masarykova ulica…

Záverom, ak ste ju doposiaľ nevideli, si pozrite aj túto galériu. V nej nájdete fotky z obdobia druhej polovice 20. storočia. Zachytávajú asanáciu a výstavbu v meste Humenné. Spoznávate lokality na nich zachytené?

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Fotky, ktoré vyvolávajú spomienky: Zachytili asanáciu a výstavbu mesta Humenné
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie