Predseda PSK podpísal v Luxemburgu 25 miliónový úver: Časť peňazí príde aj do Humenného

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík a viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) László Baranyay podpísali v utorok v Luxemburgu úverovú zmluvu. Prostredníctvom nej získa náš kraj 25 miliónov eur na financovanie rozvojových zámerov.

Ilustračný obrázok k článku Predseda PSK podpísal v Luxemburgu 25 miliónový úver: Časť peňazí príde aj do Humenného
Zdroj: Dnes24.sk

Úver bude čerpaný počas nasledujúcich troch rokov postupne, v maximálne piatich tranžiach. Splatnosť úveru je 25 rokov, ale prvá splátka istiny je naplánovaná až na rok 2018. „Úrok na úrovni 0,68 percenta je mimoriadne výhodný. Bola by škoda nevyužiť to. Úver nám umožní realizovať naše rozvojové zámery,” uviedol Peter Chudík. Fi­nancované projekty budú zamerané na obnovu regionálnej cestnej siete, rozvoj vzdelávania, sociálnej starostlivosti a kultúrnych zariadení, podporu opatrení energetickej úspory a predchádzanie záplav.

„Prvú tranžu, v objeme 8,3 milióna eur, budeme čerpať v roku 2015. Hneď začiatkom roka definitívne rozhodneme, ktoré investičné zámery prefinancujeme z tohto úveru. Určite medzi nimi nebude chýbať rekonštrukcia Podtatranského múzea v Poprade, ktorá zahŕňa aj novú expozíciu pre vzácny unikát – Kniežaciu hrobku z Popradu. Prostriedky použijeme aj na dofinancovanie modernizácie Šarišskej galérie v Prešove či humenského múzea,“ povedal predseda PSK.

Ako poznamenala hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková, zadlženosť Prešovského kraja je v súčasnosti 25,15 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka. Aj po vyčerpaní celého úveru dosiahne dlh maximálne 36,96 %, pričom maximálny limit je 60 %.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR