Veronika Hunyadiová Rôzne

Poznáte jaskyne v okolí Humenného?

V blízkom okolí mesta sa ich nachádza hneď šesť. O niektorých z nich ste možno ani nepočuli.

Ilustračný obrázok k článku Poznáte jaskyne v okolí Humenného?
Zdroj: TASR

Medvedia diera

Nachádza sa pod vrchom Pľuštie a v roku 1995 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku.

Dúpna jaskyňa

Jaskyňa nachádzajúca sa NPR Humenský Sokol je dlhá 35 m. Nachádza sa na trase náučného chodníka Humenský Sokol.Je známa najmä preto, že v období stredoveku a raného novoveku v nej táborili zbojnícke bandy. Počas vojen ju využívali aj obyvatelia Jasenova. Verejnosti je neprístupná.

Brekovská jaskyňa

Ide o novoobjavenú jaskyňu pri Brekove. Za prírodnú pamiatku bola vyhlásená v roku 2006. Je to komplex chodieb a dómov. Jaskyňa je dlhá 200 m a hlboká 20 m. Má znaky typickej krasovej jaskyne so sinitrovou (kvapľovou) výzdobou. Jaskyňa nie je prístupná verejnosti, vstup je zamedzený mrežou a zámkom. V súčasnosti má vedecko-výskumný význam.

Jasenovská hradná jaskyňa

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Nachádza sa v lokalite hradu Jasenov a je dlhá 30 m. Z historického hľadiska povestná dielňou na falšovanie mincí.

Veľká Artajama

Nachádza sa v blízkosti Brekovskej jaskyne. Ide o prírodnú pamiatku, ktorá predstavujúcu ojedinelý priepasťový jaskynný útvar vo vápencoch Humenských vrchov mimo typických krasových oblastí Slovenska. V najnižšom mieste má hĺbku až 48 m. Má charakteristické znaky krasových jaskýň.

Malá Artajama

Nachádza sa smerom na juhovýchod od Veľkej Artajamy. Je to malý jaskynný otvor, v ktorom sa našli zbytky poškodenej jaskynnej výzdoby. Jaskyňa je čiastočne zničená ťažbou v lome.

Rýchle správy

Najčítanejšie