Veronika Hunyadiová Správy

Potoky v Humennom si ľudia mýlia so smetiskom, FOTO

Upratovanie po povodni odhalilo viacero problémov. Čo vodohospodári zistili?

Ilustračný obrázok k článku Potoky v Humennom si ľudia mýlia so smetiskom, FOTO
10
Galéria
Zdroj: Mesto Humenné

Po troch týždňoch od záplav, ktoré zasiahli Humenné 18. augusta, sa zišiel výjazdový pracovný štáb. Vyhodnocovali stav a priebeh zabezpečovacích prác po povodni na Kudlovciach a Gaštanovej ulici. Informuje o tom tlačový referát mestského úradu (MsÚ).

Zúčastnili sa na ňom zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) na čele s Milanom Zbojovským, riaditeľom Správy povodia Laborca, vedúci odborov a zamestnanci mestského úradu. „Prietrž, ktorá postihla mesto, mala nevídaný charakter. Všetky zabezpečovacie práce, ktoré vykonávame v rámci protipovodňového zákona majú charakter toho, aby sme spriechodnili všetky nepriechodné toky a odstránili základné ohrozenia, ktoré by mohli byť na majetku mesta, občanov, ale aj samotných životov," povedal Zbojovský.

Vodohospodári naďalej pracujú na Liesovčíku (Lieskovský potok), sútoku s Hlbokým potokom a Kudlovskom potoku. „Práve na Kudlovskom potoku bolo problémom, že v hornej časti záhradkárskej osady vznikla záhradkármi neoprávnená – čierna stavba. Zároveň sme objavili nepovolené odbery vody, ktorými si záhradkári pomáhajú pri zavlažovaní. Budeme to riešiť po skončení povodňových akcií vodohospodárov," ozrejmil riaditeľ Správy povodia Laborca.

Skládka odpadu

Obhliadka podľa radnice v mnohých častiach tokov odhalila nerešpektovanie vodného zákona. Obyvatelia daných lokalít sypú do tokov rôzny odpad (stavebný, komunálny, biologický) s domnienkou, že to voda odplaví.

„Prívalové dažde sú veľmi silné a prídu v priebehu pár desiatok minút. Ak sú spomínané zábrany v toku, spôsobí to povodeň. Toky sme sprietočnili – znamená to vyspodkovanie, prečistenie, v niektorých častiach prehĺbenie, aby nedochádzalo k rýchlemu vylievaniu. Na mnohých miestach sme spevňovali brehy, vo väčšine prípadov kamennou nahádzkou. Kameňom sa tok upraví a reguluje," vysvetlil Zbojovský.

Povodňové práce by mali trvať ešte približne dva týždne. „Keďže stále prebiehajú zabezpečovacie práce, naďalej trvá II. stupeň povodňovej aktivity. Presvedčili sme sa, že aj zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku sa vykonala veľká časť prác," dodala prednostka mestského úradu Valéria Kurťáková.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie