Plány Vihorlatského múzea? Už na jar by mala začať druhá etapa rekonštrukcie zámku

Prinášame vám zaujímavé zhrnutie roka 2018 z pohľadu Vihorlatského múzea v Humennom a tiež plány tejto inštitúcie v novom roku.

Ilustračný obrázok k článku Plány Vihorlatského múzea? Už na jar by mala začať druhá etapa rekonštrukcie zámku
Zdroj: Dnes24.sk

Vihorlatské múzeum v Humennom, ktoré sídli v historickom objekte renesančného kaštieľa a jeho súčasťou je aj expozícia ľudovej architektúry a bývania, navštívilo vlani vyše 43 000 ľudí. Ako informovala Jana Fedičová z múzea, oproti roku 2017 tak evidujú nárast o viac než 3 000 návštevníkov.

Čo lákalo?

Najvyšší záujem zo strany verejnosti je podľa jej ďalších slov o umelecko-historickú expozíciu kaštieľa a taktiež skanzen. V jednom aj v druhom prípade zaznamenali približne po 8 000 návštevníkov. „Najväčšiu pozornosť pútajú exkluzívne interiérové priestory kaštieľa, ako aj samotný objekt tejto historickej stavby. V skanzene drevený chrám a prirodzene, atmosféra dobovej dediny,“ priblížila.

Najvyššiu návštevnosť expozícií i podujatí pravidelne zaznamenávajú v letných mesiacoch jún až august. „Ak by sme mali v priebehu roka vyčleniť deň s najvyššou návštevnosťou, svoj status si tradične zachováva celodenný program májového Medzinárodného dňa múzeí, ktorý vlani navštívilo vyše 1500 záujemcov,“ vyčíslila Fedičová. Zvýšenú návštevnosť zaznamenalo Vihorlatské múzeum aj v oblasti výstavnej činnosti. „Za uplynulý rok si 21 výstavných projektov prišlo pozrieť vyše 13 000 ľudí s mimoriadnym záujmom o medzinárodnú výstavu kraslíc,“ priblížila s tým, že predovšetkým študentov upútali prírodovedné výstavy a najviac záujemcov si pozrelo výstavy Amerikánsky dom na Zemplíne a Kaštieľ v zrkadle času.

K priaznivej návštevnosti prispelo podľa Fedičovej aj rozšírené portfólio kultúrno-osvetových a vzdelávacích podujatí múzea, akými sú stretnutia rodákov v skanzene, ukážky tradičných remesiel a folklórne podujatia, v kaštieli napr. nový projekt Stretnutie kultúr v múzeu. „Vlani tieto podujatia navštívilo vyše 6000 ľudí,“ vyčíslila. Zároveň spomenula, že v priestoroch múzejných expozícií už tretí rok prebieha vzdelávací projekt objektového vyučovania, metodické aktivity a postupové súťaže pre deti, mládež a dospelých, ktoré v uplynulom roku absolvovalo vyše 3500 záujemcov.

Plány v roku 2019

V tomto roku pripravujú v kaštieli novú výstavu najstaršej archeológie horného Zemplína, revitalizáciu sakrálnej a prírodovednej expozície, ale aj prezentácie reštaurovaných zbierok a priestorov. „Verejnosť iste zaujme nová rozsiahla výstava pri príležitosti 100. výročia narodenia národného umelca Oresta Dubaya, ktorého meno nesie múzejná galerijná sieň,“ spomenula Fedičová s tým, že plánujú tiež nové podujatia v spolupráci s občianskymi a záujmovými združeniami a spolkami v regióne.

Vo februári pripravujú v rámci krajskej časti kampane Národného týždňa manželstva podujatie Manželia na portrétoch. „Popri spomínaných aktivitách bude pre verejnosť iste zaujímavou informácia o začiatku druhej etapy rekonštrukcie kaštieľa v Humennom. Mala by začať už na jar a zacielená bude na obnovu vnútorných fasád kaštieľa a kaštieľskeho nádvoria,“ uzavrela.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Zaspomínajte si s nami na Humenné zo 70-tych a 80-tych rokov, pričom medzi archívnymi fotkami nechýba ani pohľad práve na objekt humenského zámku.

Titulné foto: ilustračné

Zdroj: TASR