Ilustračný obrázok k článku Pivnice pod futbalovým ihriskom či záhadná smrť grófových detí: NAJ zaujímavosti z dedinky Tovarné!
Zdroj: TASR

Pivnice pod futbalovým ihriskom či záhadná smrť grófových detí: NAJ zaujímavosti z dedinky Tovarné!

Obec Tovarné vznikla na obchodnej ceste smerom do Poľska. Práve prekladisko prevážaného tovaru bolo pravdepodobne základom pre jej pomenovanie.

Rôzne
Rôzne

Pivnice pod futbalovým ihriskom či záhadná smrť grófových detí: NAJ zaujímavosti z dedinky Tovarné!

Obec Tovarné vznikla na obchodnej ceste smerom do Poľska. Práve prekladisko prevážaného tovaru bolo pravdepodobne základom pre jej pomenovanie.

Ilustračný obrázok k článku Pivnice pod futbalovým ihriskom či záhadná smrť grófových detí: NAJ zaujímavosti z dedinky Tovarné!
Zdroj: TASR

Záznamy o existencii tejto obce, ktorá leží neďaleko Humenného no patrí už pod Vranovský okres, podľa niektorých prameňov siahajú do začiatku 13. storočia, iné hovoria, že písomné zmienky sa objavujú až neskôr. Osídlenie tejto časti zemplínskeho regiónu však siaha až do prvého tisícročia. Hovorí sa dokonca, že cez túto dedinu prechádzali solúnski bratia.

„Mnohí historici predpokladajú, že tadiaľto práve viedla cesta Cyrila a Metoda z Byzantskej ríše na Veľkú Moravu. Či je to pravda, alebo nie, toto sa nikdy nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo,“ hovorí starostka obce Kvetoslava Mižáková.

Skutočnosť, že v dedine sa v minulosti skladoval a vážil tovar, dokumentujú aj váhy znázornené v obecnom erbe. Tie sú umiestnené pod nákresom dvoch veží neďalekého hradu Čičva, medzi ktorými je vyobrazený kvet cyklámenu európskeho.

Kaštieľ zničilo zemetrasenie

Práve poslední majitelia panstva pod hradom Čičva, ktorý sa nachádza na začiatku susednej dediny a ku ktorému patrilo aj Tovarné, dali veľký impulz pre rozvoj tejto dediny. Grófsky rod Barkóczy v Tovarnom v 17. storočí vystaval sídelný kaštieľ. Ten však v polovici 18. storočia zničilo zemetrasenie. Rovnaký osud postihol aj opravený a rozšírený kaštieľ koncom 19. storočia. Vtedy boli poškodené aj všetky vyššie budovy v okolí.

„Povráva sa, že tento kaštieľ bol prepojený podzemnou chodbou až k hradu Čičva. Niektoré podzemné chodby a pivnice viedli popod súčasné futbalové ihrisko,“ pripomína starostka. Z tohto kaštieľa sa dodnes zachovala stará budova a časť kúpaliska, kde trávil letné dni gróf spolu so svojou rodinou a deťmi.

V čase živelnej pohromy sa ukázala oddanosť a lokálpatriotizmus grófa Endré Hadik-Barkóczy, ktorý dal na vlastné náklady opraviť kostol a ďalšie budovy. Rovnako sa pričinil aj o vybudovanie prvej murovanej školskej budovy.

V obci sa ešte dnes nachádzajú pozostatky bývalého lesoparku so vzácnymi drevinami, ktorý zakladali Barkóczyoci. Niektoré stromy sú tu dodnes ako napríklad dub lesný či dub červený. Okrem nich je tu aj tis, lipa, agát a vzácny zákonom chránený platan. Raritou medzi rastlinami je cyklámen európsky, ktorý sem údajne preniesol gróf z maďarského územia.

Tienistá udalosť Tovarného

Náhrobné kamene s menami detí grófa Hadika-Barkóczyho, ktoré sa nachádzajú na miestnom cintoríne, pripomínajú tienistú udalosť histórie tejto dedinky. Došlo k nej koncom 19. storočia a zomreli vtedy dve z troch detí grófa.

V tom čase prirodzene nebolo nič výnimočné, že deti zomierali v útlom veku, najmä na choroby, na ktoré neexistovali lieky. Podľa starostky obce Kvetoslavy Mižákovej, skutočnosť, že obe deti zomreli v jeden a ten istý deň, stojí minimálne za povšimnutie.

Spresnila, že medzi ľuďmi sa povráva a dokumentujú to aj niektoré listiny, ako koncom októbra 1898 ochoreli všetky tri grófove deti. Žiaľ dve z nich o dva dni zomreli. Ich smrť vyvolala rozporuplné reakcie medzi lekármi. Niektorí vraveli, že išlo o bežný zápal pľúc, no ďalšie reakcie lekárov už boli oveľa vážnejšie, boli totiž presvedčení, že niekto deti usmrtil úmyselne.

„Povráva sa, že tieto deti boli naozaj otrávené a boli otrávené pestúnkou, ktorá v tom čase čakala dieťa a chcela ho porodiť kdesi ďaleko v Maďarsku,“ uviedla starostka. Následne po smrti oboch detí sa pestúnka stratila. 

Vyšetrovanie

Pestúnka Laura Hainczová po smrti zverených detí zo strachu ušla. Nasledovalo vyšetrovanie, ktoré vraj viedol inšpektor z Budapešti. Ten ju vypátral niekde v Ostrihome.

Počas vyšetrovania sa zistilo, že pestúnka mala tajný milostný pomer s jedným zo zamestnancov grófskej rodiny. Keď otehotnela, chcela porodiť dieťa ďaleko od Tovarného. Vymyslela si plán, že podá deťom jedlo, po ktorom by ochoreli a jej páni sa budú ponáhľať do hlavného mesta monarchie za lepšími lekármi. Tak by sa dostala do Budapešti. Dve z detí však do 48 hodín od prvých prejavov choroby zomreli.

Laura vraj na súde priznala, že uvarila slivky v medenej miske, pretože chcela, aby deti ochoreli. Odmietala, že by chcela deti usmrtiť. Pri vyšetrovaní sa zistilo aj to, že pred pár rokmi bola potrestaná väzením. Do grófovej rodiny sa dostala po tom ako jej dali odporúčanie zo šľachtickej rodiny Almássyovej.

Foto: Letecký pohľad na Tovarné, zdroj: web obce

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín