V michalovskej plavárni sa uskutočnil 2. ročník plaveckých pretekov ORCAčik 2013, určený plavcom narodeným od roku 2001. Do bojov o medaily sa pustili aj 20 humenskí plavci, ktorí dosiahli pekné výsledky.

Tomáš Šuhajda
Ilustračný obrázok k článku ORCAčik 2013: Plavecké preteky najmladších plavcov. Humenské talenty sa nestratili

Humenské talenty štartovali pod vedením trénerov Zoltána Kischnera, Jána Pencáka a Ladislava Láncoša. Najlepší, ktorí sa pohybujú v slovenskom rankingu na popredných priečkach dostali tentokrát voľno a do Michaloviec cestovala druhá línia, ktorá určite neurobila nášmu plávaniu hanbu a svojimi výkonmi potešila.

Vlajkonosičkou našej výpravy sa stala Kristína Gajdošová, ktorá v ročníku 2002 dosiahla presvedčivé výkony a zaznamenala štyri zlepšenia, ktoré jej vyniesli šesť medailí. Striebro získala na 100 m prsia, 200 m voľný spôsob, bronz 100 m motýlik a 200 m polohové preteky. Rozbiehala aj bronzové štafety na 4 × 50 m polohové preteky a 4 × 50 m voľný spôsob.

Prekvapil Richard Latta a to nielen ziskom štyroch medailí, ale aj rovnakým počtom osobných rekordov. Prvý dohmatol na trati 100 m motýlik, 100 a 200 m voľným spôsobom mu vyniesli strieborné medaily a bronz získal na 100 m prsia.

Stále viac sa presadzuje aj Ema Zvalčáková, ktorá svoj nesporný talent v silnej konkurencii pretavila k zisku striebornej medaily na 100 m motýlik a bola tiež súčasťou úspešných bronzových štafiet. V medailovej bilancii sa na štvrtú priečku dostal najmenší plavec Dávid Bača /2006/, ktorý svoje prvé štartové povely počul práve tu v Michalovciach, a hneď mu vyniesli mimoriadne cenné a určite povzbudivé bronzové medaily.

Z medailistov musíme spomenúť aj plavcov Lea Al Ahdala /bronz – 100 m znak/, Alžbetu Dirbákovú /bronz – 50 m znak/, Alexandru Kučalovú /bronz – 200 m voľ. spôsob, štafety/, Lauru Pločicovú /bronz – štafety/. Populárne štafety vo všetkých kategóriách zabezpečili úspech a radosť z medaily aj ďalším bojovníkom. Vytúžené zlato získala žiacka štafeta na 4 × 50 m voľný spôsob v zložení Al Ahdal, Babinčák, Latta a Mastik. V podobnom poradí, ale namiesto Lattu plával Čerňa skončili chlapci na treťom mieste v štafete 4 × 50 m polohové preteky.

Žiačky v poradí Kopčová, Salanciová, Juhásová a Dirbáková sa rovnako nedali zahanbiť a v polohovej štafete skončili druhé a vo voľno-štýlovej tretie. So cťou, v rámci svojich možností, i keď bez medaily , ale určite so vztýčenou hlavou bojovali aj Ján Balogáč, Ema Borščová, Ladislava Gajdošová, Arthur Kaššay, Dáša Regulová, a Zuzana Tabáková.

Na fotke: druhá Emma Zvalčáková a tretia Kristína Gajdošová.