Správy

Online omše sa tešia veľkej obľube: V Humennom ich sledujú stovky domácností

Ani koronavírus nezabránil veriacim v Humennom vychutnať si tradičné bohoslužby. Využiť na to môžu online prenos.

Ilustračný obrázok k článku Online omše sa tešia veľkej obľube: V Humennom ich sledujú stovky domácností
Zdroj: TASR

Zákaz organizovania bohoslužieb zvládajú rímskokatolícki veriaci v Humennom dobre. Možnosť súkromnej modlitby v kostole Všetkých svätých využívajú veriaci jednotlivci cestou z obchodov či v rámci podvečernej prechádzky. Nedeľné online prenosy bohoslužieb však sledujú v niekoľkých stovkách humenských domácností.

Povedal to dekan rímskokatolíckej farnosti Všetkých svätých v Humennom František Mariňák.

„Prenosy bohoslužieb vysielame od pondelka do piatka o 18.00 h, v nedeľu o 10.30 h. Cez týždeň evidujeme okolo 100, v nedeľu 700 až 800 zapnutých počítačov. Niektorí veriaci sledujú sväté omše aj na iných televíznych kanáloch, takže počet veriacich pred obrazovkami bude určite väčší,“ zhodnotil Mariňák skúsenosti posledných dní.

Farnosť do online priestoru presunula aj prípravu na birmovku, pozýva doň aj deti pripravujúce sa na prvé sväté prijímanie.

Podľa Mariňákových ďalších slov sa veriaci idúc okolo farnosti pristavia a pýtajú sa na možnosť sviatosti zmierenia či podania svätého prijímania. Vyslúžiť ho však môžu iba pre tých, ktorí sú v nebezpečenstve smrti, respektíve v nemocnici. „Veriacich poprosíme o trpezlivosť a oni to chápu a sú disciplinovaní,“ uviedol.

Ako doplnil, na základe skúseností zo sledovania kamery nainštalovanej priamo v kostole, počas dňa sa ľudia v rámci výnimky, ktorá im dovoľuje vyjsť z domu, aj nakrátko zastavia, pomodlia sa a potom odchádzajú preč.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR

Najčítanejšie