Samospráva

Odkúpi mesto väčšinový podiel HES? Chemes podľa primátora žiada milión eur

Mesto Humenné zvažuje odkúpenie väčšinového podielu Humenskej energetickej spoločnosti (HES).

Ilustračný obrázok k článku Odkúpi mesto väčšinový podiel HES? Chemes podľa primátora žiada milión eur
Zdroj: Pixabay.com

Zmluva s HES zaručujúca distribúciu tepla končí v decembri tohto roka, odkúpenie jej 67-percentného podielu by z mesta urobilo jediného vlastníka spoločnosti a umožnilo by tiež ukončenie súdneho sporu, ktorý väčšinový vlastník s mestom vedie. Ide v ňom o viac ako dva milióny eur. Na stredajšom (12. 2.) rokovaní mestského zastupiteľstva to povedal primátor mesta Miloš Meričko.

Niekoľko alternatív

Ako sa Meričko vyjadril, alternatív, ako zabezpečiť dodávku tepla po ukončení zmluvy s HES v decembri tohto roka, je niekoľko. S návrhom, aby mesto odkúpilo 18 percent a stalo sa tak vlastníkom 51 percent v spoločnosti, mesto nesúhlasí.

Pri alternatíve odkúpenia všetkých 67 percent podielu sa však mesto nestotožňuje so sumou jedného milióna eur, za ktorú je ich vlastník, spoločnosť Chemes, ochotný vzdať sa svojho pôsobenia v HES podľa slov primátora.

Aktuálna ponuka

„Navrhli sme sumu 600 000 eur našim spoločníkom,“ uviedol primátor s tým, že uvedená suma je približná. Má predstavovať dve tretiny nákladov, ktoré HES do mestských teplovodných potrubí investovala. Keďže protistrana nesúhlasila, v súčasnosti ponuka mesta predstavuje 750 000 eur. Rokovania o tejto možnosti majú byť ukončené v najbližších týždňoch.

„Potrebujeme to rozlúsknuť čím skôr, aby sme mali ešte čas a priestor na to, aby sme vytvorili vlastnú spoločnosť, ktorá bude distribútorom tepla od začiatku budúceho roka,“ vyslovil Meričko poslednú alternatívu, ktorú samospráva v súvislosti so zabezpečením dodávok tepla zvažuje. Táto však ukončenie súdneho konania nevyrieši.

Súdny spor

Podľa Meričkových slov má súdny spor mesta a spoločnosti Chemes pozostávať z dvoch častí. „Prvá a rizikovejšia je to, že nájomné mesto kedysi neúčtovalo podľa zmluvy, ale podľa posledného dodatku, myslím, že z roku 2010, keď sa ešte investovalo do našich potrubí,“ vysvetlil s tým, že okrem toho žiada výrobca tepla a väčšinový vlastník HES od mesta aj jeden milión eur za nadnormatívne straty pri dodávke tepla.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie