Ilustračný obrázok k článku Občania, toto je ten správny odpočet !
Foto: Martin Ruščanský

Občania, toto je ten správny odpočet !

Terajšie vedenie mesta nám všetkým pomaličky predstavuje svoj odpočet za štvorročné volebné obdobie. Všetko v ňom nespomína !

Martin Ruščanský Rôzne
Martin Ruščanský Rôzne

Občania, toto je ten správny odpočet !

Terajšie vedenie mesta nám všetkým pomaličky predstavuje svoj odpočet za štvorročné volebné obdobie. Všetko v ňom nespomína !

Ilustračný obrázok k článku Občania, toto je ten správny odpočet !
Foto: Martin Ruščanský

Terajšie vedenie mesta nám všetkým pomaličky predstavuje svoj odpočet za štvorročné volebné obdobie. V brožúrke nájdeme, čo sa všetko stihlo v meste urobiť, ako mesto krásne hospodári, v akom vysokom sme pluse a vlastne to všetko tak nádherne znie, že tu máme taký optimálny stav, že sme všetci šťastní a žije sa nám tu výborne. Podľa slov primátorky a jej tímu sa tu žije naozaj rozprávkovo a tým, že je poslankyňa národnej rady, dokáže pre mesto vybaviť veľmi veľa vecí. No keď sa na mesto pozrieme triezvymi očami a keď čítame slová kompetentných odborníkov a inštitúcií, ktorí hodnotia samosprávy po celom Slovensku, zarazí nám to dych. Odrazu sa presunieme z rozprávky do reálneho sveta a tvrdej, drsnej reality, o ktorej médiá, ktoré pochvaľujú terajšie vedenie mesta, mlčia. Ak si chcete naďalej predstavovať život ako v rozprávke, radím Vám, nasledujúce riadky radšej preskočte.

1. PROJEKTY ZA OBROVSKÉ FINANCIE Najväčší projekt mesta, revitalizácia podchodu a parku Jednotka sa vyšplhali na sumu 800 000,– € !!! Uznajte sami, že je to neuveriteľná čiastka, za ktorú sa dali urobiť rôzne prospešnejšie veci. Asi je v Humennom všetko také bezchybné, skvelá infraštruktúra, vynovené chodníky, prekvitajúca kultúra a rozvinuté mládežnícke krúžky a priestory na stretávanie sa mládeže, že sme dali 800 000 € na jeden park s podchodom… každý občan mesta Humenné, aj novorodenci teda na tieto dva projekty prispeli sumou cca 25,– €. Ak ste v domácnosti piati, tak vaša domácnosť prispela 125,–€ nepriamo. Ja si nemyslím, že park je priorita a že podchod musel byť tak jedinečne upravený za takúto horibilnú sumu. Zoberme si to aj tak, že ak v podchode urobíte 400 veľkých krokov, zrevitalizovanie prostredia v rámci jedného kroku stálo v priemere 1 000,– €. Navyše, predražený podchod už niekoľko krát stihli reklamovať. A ďalšie sú klamstvá o bezpečných ihriskách, kde na na niektorých už strčia pružiny, ktoré môžu deti zraniť.

[* http://i.sme.sk/…r3-_t300.jpg *]

2. POLARIZÁCIA ŠPORTU Neustále hádky medzi volejbalistami a vedením mesta Humenné sú už únavné a otravné. Ako tu už mnohí hovoria, jediný, kto v týchto hádkach prehráva je fanúšik. Raz sú peniaze schválené, potom sa do klubu nedostavia, potom sa nepodpíšu zmluvy, hádžu sa polená pod nohy a všetci sú rozhádaní ako malé deti. Pomstichtivosť pani primátorky nemá konca-kraja. Volejbalisti nám vo svete robili a robia vynikajúcu reklamu. Dokedy bude trvať takýto hašterivý stav? Odídu volejbalisti z nášho mesta? Treba dať aj na vedomie nevýhodný prenájom hokejového štadióna súkromníkovi, ktorým trpia mladí hráči. Skúste sa ich opýtať, koľko musia platiť za nájom, a LTT že nedostanete zástavu srdca…

[* https://www.nasehumenne.sk/…le-muzi1.jpg *]

3. ZADLŽENIE MESTA Kým v roku 2011 bol dlh na obyvateľa mesta Humenné 17,02 €, v roku 2013 to bolo 77,10 € ! V meste Snina, Vranov, Michalovce, Prešov, Bardejov, Košice či Trebišov sa dlh znížil, len v meste Humenné sa dlh rapídne zvýšil ! Prečo o tom samospráva nehovorí a mlčí? Mesto nehospodári efektívne, nenakladá s verejnými financiami efektívne a chváli sa aj cudzím perím. A dokonca sa ani týmto dlhom nejako nechváli. Veď kto by sa aj… Budúci primátor bude musieť na vyrovnanie dlhu z peňazí nás všetkých daňových poplatníkov vynaložiť okolo 900 000 € ročne. Časy, kedy naše mesto patrilo k najmenej zadlženým mestám na Slovensku sú zdá sa preč.

4. MESTO V KATASTROFÁLNOM STAVE ! Možno sa Vám to bude zdať veľmi expresívne, ale mesto naozaj nie je v dobrom stave. Primátorka kvôli svojím povinnostiam v Bratislave zabúda na mnohé veci, ktoré v meste bolo treba vykonať. Rozpadávajú sa viaceré budovy, zrekonštruovalo sa minimum chodníkov, na Jasenovskej ulici doteraz nie je chodník. Ako sa stará pani primátorka o naše deti, keď musia chodiť do školy po krajnici? Dinosaury ich asi nevykúpia… Chemlonský internát sa pomaličky rúca a tento problém sa nerieši. Na mestskom kúpalisku už bola niekoľko krát žltačka. Podnikateľom sú podkopávané kolená a tvorba nových pracovných miest je tým pádom v nedohľadne. Posledný polrok sa snaží primátorka „akože“ chodiť do ulíc, rozpráva sa s dôchodcami, úraduje na sídliskách a odrazu je tu neuveriteľne veľa kultúrnych podujatí. Ale pamätajte, že sa hodnotí štvorročné volebné obdobie, nie posledný polrok.

"":http://www.infohumenne.eu/…rebytkom-ale

5. Na Humenné padla CELOSLOVENSKÁ HANBA ! V médiách sa za štyri roky ukázalo mesto v negatívnom zmysle. Raz predražená Tublatanka, kde na Silvestra dali občania mesta Humenné primátorke piskotom jasne najavo, ako ju majú „radi“. V novom čase zverejnili 18.12.2013 článok „Astronomická suma za koncert Tublatanky! Mesto Humenné sa poriadne plesklo po vrecku“. Ani v krajských mestách takto nešafárili s peniazmi, ako v Humennom.
Potom sa objavila kauza odmeny pre p. Michala Hudáka, ktorý mal vystupovať na primátorskom plese taktiež za neuveriteľnú čiastku. 03.09.2013 sa a internete objavila nahrávka o burcujúcom prejave p. primátorky na jarmoku, kde tvrdila, že “ Dáme „poldeco“ a pôjdem spať!“ . Medzi týmto prejavom stihla Humenčanom sľúbiť že u Fica všetko vybaví, a citovala bohujúceho predsedu parlamentu. Meno božie nadarmo odznelo z primátorkiných úst niekoľkokrát. Dúfame len, že ju nepodporíme my kresťania, ktorí „nevezmeš meno božie nadarmo“ máme aj v desatore. Po tom, čo sa však Nový Čas samotnej primátorky a poslankyne opýtal, ako to so svojím prejavom myslela povedala: „Odkiaľ to máte? Určite to som nepovedala. Určite to nie, určite nie." Bohužiaľ.., čo čert nechcel, nahrávka s jej prejavom visí na internete a zabáva celé Slovensko. A tak, ako klamala novinárov, tak klame aj nás, Humenčanov.

V tlači sa objavila aj informácia o rozdávaní bytov za jedno euro pre Rómov. Obyvatelia nového obytného domu na Komenského ulici si však musia platiť neuveriteľne drahý nájom.

Denník SME nedávno písal aj o Dome modlitby na Podskalke bez kúrenia, vody a kanalizácie.

6. NEZAMESTNANOSŤ SA ZVÝŠILA !
Minister práce, soc. Vecí a rodiny (SMER-SD) ocenil primátorku mesta Humenné Janu Vaľovú (SMER- SD) a odovzdal jej vyznamenanie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pýtam sa. Za čo? Nezamestnanosť sa zvýšila, sociálne byty sú predražené, rodiny sa kvôli nezamestnanosti rozpadávajú ! Pani Vaľová na svojej sociálnej sieti pred voľbami v roku 2010 písala a sľubovala, že do Humenného donesie prácu pre ľudí. Po štyroch rokoch sa v meste nie že nezamestnanosť nezmenšila ale naopak, zväčšila. Mesto nemá vhodné podmienky pre investorov a pani primátorka ako poslankyňa NR SR do mesta nepriniesla žiaden zamestnanecký stimul, ktorý by výrazne zlepšil zamestnanosť v našom meste. Nemôžeme sa donekonečna vyhovárať na to, že tu nie sú diaľnice, činné sopky, či letisko. Do Humenného chcú prísť noví investori, len čakajú na zmenu primátora !

[* https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/…348225_n.jpg?… *]

7. Obyvatelia odchádzajú, MESTO SA VYĽUDŇUJE ! V roku 2011 sa migráciou obyvateľstva znížil počet obyvateľov v kraji o 1 421. Úbytok sťahovaním bol zaznamenaný vo všetkých okresoch, najvyšší v okresoch Poprad (234), Bardejov (205) a Humenné (198). 2014 – V Humennom zaznamenali v priebehu posledného roka odliv občanov. V meste sa za posledný rok znížil počet obyvateľov o 244. Pre aktualne.sk povedala hovorkyňa mesta Michaela Slivková Kirňaková, že v priebehu roka sa z trvalého pobytu odhlásilo 522 obyvateľov a zomrelo 215 Humenčanov. Znamená to, že mesto prišlo o 737 obyvateľov. Od sčítania ľudu v roku 2011 je to pokles o 1 100 obyvateľov !!! Humenné sa vyľudňuje, sú tu čím ďalej, tým prázdnejšie námestia a parky, a nezamestnanosť sa aj tak zvyšuje?? Mesto je na tom HOSPODÁRSKY VEĽMI ZLE !

8. HUMENNÉ V HODNOTENÍ TRANSPARENTNOSTI PREPADLO V hodnotení transparentnosti sme sa ocitli na neuveriteľnom 90. mieste zo 100, a za posledné 2 roky sme prepadli o 44 priečok ! DOKONCA V roku 2010 sme boli na 19. mieste, v roku 2012 už na 46. a v tomto roku na neuveriteľnom 90. mieste s 34 % transparentnosti a celkovou známkou D. Podľa nedávneho prieskumu agentúry FOCUS chce každý druhý občan svojho starostu vymeniť.

9. FINANČNÉ ZDRAVIE V MESTE SA POMALY ZHORŠUJE ! Inštitút pre ekonomnické a sociálne reformy INEKO už od roku 2006 zisťuje údaje, podľa ktorých sa potom vypočítava celkové finančné zdravie miest, obcí, VÚC. Na základe toho sa potom každoročne vypracuváva rebríček „Finančne najzdravších miest“. V tom z minulého roka figuruje Humenné na 86. mieste zo 138. Najlepšie na tom bolo Humenné v roku 2009, kedy bolo jeho finančné zdravie ohodnotené na 5/6 a v rebríčku mu patrila 33. priečka. Za 4 roky sa teda prepadlo o 53 miest. Kde je to primátorkine ZLEPŠUJÚCE SA FINANČNÉ ZDRAVIE ?

10. KONFLIKTNÉ PROSTREDIE Spory medzi poslancami a primátorkou, medzi poslancami navzájom, medzi podnikateľmi a primátorkou, medzi vedením volejbalistov a primátorkou, medzi médiami a primátorkou…skrátka spory, hádky, žiadne rozumné riešenia. Toto je aktuálna situácia v našom meste, ktorá tu podľa toho, čo počúvam z každej strany, ešte nikdy nebola. Všetci, ktorí nie sú na ich strane sú nežiaduci a doslova šikanovaní. Hádžu sa im pod nohy balvany a robíme si naprieky. Mestský úrad vypúšťa do éteru ľuďom nezmyselné klamstvá o ostatných kandidátoch, len aby si ustrážili svoje teplé miestečká, čakajúc, že ľudia im to znova uveria. Ale dosť bolo tohto „réžimu“.

Na záver… Peniaze sa mrhajú na nepodstatné veci, zatiaľ čo sa mesto vyľudňuje. Mám 21. rokov a v hlave jasné plány. Robiť pre mesto, zamýšľať sa nad tým, a potom konať tak, aby mladí ľudia videli vo svojom meste budúcnosť. Nebojím sa prejaviť svoj vlastný názor. Chcem, aby sme v našom meste videli riešenia, aby sa naše mesto konečne menilo na moderné mesto. Chcem, aby si ľudia v Humennom uvedomili, že mesto patrí všetkým, že nestačí, aby 33 000 mesto bolo iba čisté a pekné, ale že Humenné potrebuje impulz, potrebuje sa rozvíjať, potrebuje investície, ktoré majú zmysel. Potrebujeme mladého ducha, potrebujeme nezávislých zástupcov. Potrebujeme ľudí, ktorí, či sú doktori, právnici, manažéri, podnikatelia alebo politici, sú si vedomí toho, že sú to v prvom rade ľudia a svoj post, na ktorý sa dostali kvôli ľuďom, budú vykonávať pre ľudí. Teraz ste videli pravdu, ako naše mesto fungovalo štyri roky. Toto sú podložené fakty, na ktoré môžeme v meste naraziť. Žiadne neobjektívne vymyslené frázy či hlúpe obvinenia. Potrebujeme sa zbaviť mocenskej arogancie, prinášať riešenia a vrátiť ľuďom dôveru v primátorský post. Zastabilizovať medziľudské vzťahy a byť otvoreným mestom. Nebáť sa hovoriť pravdu, neskrývať sa za anonymá a riešiť kompromisy tvárou v tvár. Občania, prosím vás, využite svoje právo voliť, uvážte, čo sú naše priority a rozhodnite sa správne, ako chcete, aby naše mesto ďalej fungovalo. Želám si, aby tu bolo pre mladých dostatok práce, pre rodiny s deťmi skvelá perspektíva, relax po práci a zdravé prostredie. Pre starších kultúrne a vľúdne podmienky pre život. Aby sa nemanipulovalo staršími iba pred voľbami, ale aby sa im venoval čas počas celého volebného obdobia. Som slobodný občan, a pevne verím, že môj slobodný názor bude rešpektovaný vedením mesta, ako aj jeho občanmi. Postavme naše mesto spoločne NA NOHY !

Martin Ruščanský, kandidát na poslanca do MsZ v Humennom

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín