Tomáš Šuhajda Rôzne Iné športy Šport

O tomto ste vedeli? Pozrite si TOP 10 zaujímavostí zo života humenského športu

Šport je už odpradávna neodmysliteľnou súčasťou života ľudí a spoločnosti. A platí to aj v našom meste. Vybrali sme 10 interesantných zaujímavostí o humenskom športe.

Ilustračný obrázok k článku O tomto ste vedeli? Pozrite si TOP 10 zaujímavostí zo života humenského športu
Zdroj: Dnes24.sk

Humenský šport si prešiel kadečím. Jednotlivé športové kluby vznikali a zanikali, prežívali horšie či lepšie časy. A vychovali nejedného športovca, ktorý úspešne reprezentoval naše mesto. My sme teraz zaostrili na celú jeho históriu a vybrali 10 zaujímavostí. A aj keď mnohé podstatné udalosti a úspechy z rôznych športov tam iste chýbajú, nasledujúce riadky rozhodne môžu športových fanúšikov zaujať.

1) Vôbec prvým športovým klubom v Humennom bol Humenský atletický klub, zakladaný v rokoch 1907–1908. Zastrešoval športy ako futbal, ľahkú atletiku či tenis.

2) Futbal sa hrával najprv na jasenovských lúkách, v roku 1905 bola ohradená hracia plocha na Podskalke. V roku 1924 obecné zastupiteľstvo pridelilo futbalovému klubu pozemky, na ktorom vyrástlo ihrisko dnes nazývané Pri mlyne.

3) Kedy bola v Humennom najväčšia návšteva na futbalovom zápase? Iste mnohým napadne sezóna 1996/1997, kedy si FC Chemlon zahral európsku súťaž Pohár víťazov pohárov (PVP). Oficiálne čísla hovorili o návšteve v domácom zápase proti Aténam vyše 14 000 fanúšikov. Avšak podobná návšteva sa odohrala aj v sezóne 1982/1983. Posledný zápas na ihrisku Pri mlyne pred sťahovaním na Chemlonskú videlo podľa pamätníkov na vlastné oči 15 000 fanúšikov. Išlo o semifinálový duel Slovenského pohára proti Slovanu Bratislava.

4) Zápasom v PVP predchádzalo úspešné finále Slovenského pohára. Humenčania porazili na ihrisku vo Vranove Spartak Trnavu. Spomínate si na vtedajších hráčov? V tejto zostave naši nastúpili: Buček – Boljat – Dzúrik, Hanc – Sivý (Sciranka), Valkučák, Súkenník, Tomovčík, Sovič – Ljubarskij, Mati.

5) Krytý zimný štadión bol v Humennom daný do užívania presne 20. decembra 1996. Počas prestavby zimáku na krytý moderný štadión trénovali a hrávali humenskí hokejisti v Strážskom.

6) V zimných mesiacoch sa v Humennom vždy do popredia dostáva halový futsal. Mestská liga sa v našom meste organizuje od roku 1993. V jej začiatkoch kraľovali prvej aj druhej lige tímy GVP.

7) Humenské cyklistické farby obliekal ako žiak okrem iných aj Ján Koba. A nejde len tak o hocijaké meno. Koba ako prvý Slovák štartoval v roku 1983 na slávnej Tour de France!

8) Za azda najúspešnejší klub pôsobiaci na území mesta možno považovať ten volejbalový. VK Chemes Humenné vznikol v roku 1996 (prvý názov Linda Chemes Humenné) a v rozpätí rokov 2008–2014 získal 4 majstrovské tituly a 3-krát sa stal víťazom Slovenského pohára. Klub dnes už neexistuje.

9) Aj keď sa to nezdá, až v roku 2014 bola v Humennom po prvýkrát udelená cena Športovec roka (za rok 2013). A získal ju futbalista Marián Čišovský, ktorý to inak z humenskej futbalovej liahne dotiahol najďalej.

10) Radnica eviduje v súčasnosti 36 športových klubov pôsobiacich na území mesta. Patria medzi ne okrem viac známych ako je FK Humenné či MHK Humenné napríklad aj Astrocyklisti, Kanoe klub, Klub Bao Trieu Wu Shu či Športový strelecký klub Kudlovce.

V článku sú použité historické údaje z publikácie Dejiny Humenného (2002).

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie