
O múzeum Andyho Warhola je rekordný záujem: Kľučky si podávajú hlavne Slováci
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach navštevuje od začiatku letných prázdnin rekordný počet domácich turistov.
O múzeum Andyho Warhola je rekordný záujem: Kľučky si podávajú hlavne Slováci
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach navštevuje od začiatku letných prázdnin rekordný počet domácich turistov.

Ako sa vyjadril jeho riaditeľ Martin Cubjak, kým v minulosti boli najčastejšími návštevníkmi kultúrneho stánku, ktorý je jediný svojho druhu v Európe, Poliaci nasledovaní obyvateľmi rôznych európskych krajín, toto leto zatiaľ prevažujú Slováci. S podujatiami počas letnej sezóny pritom MMUAW ešte nezačalo.
Otvorené museli mať dlhšie
„V pondelok 6. júla sme mali zatiaľ rekord, 317 návštevníkov. Múzeum sa oficiálne zatvára o 16.00 h, mali sme vtedy otvorené do 18.30 h a museli sme regulovať vstupy,“ priblížil zatiaľ najúspešnejší deň Cubjak s tým, že okrem slovenských návštevníkov zaznamenali v tento dátum aj Poliakov či Čechov. Za zvýšeným počtom domácich, ktorý sa počas týždňa pohybuje nad 100 a počas víkendov okolo 200, vidí Cubjak marketingovú kampaň, s ktorou MMUAW začalo počas pandémie. Séria vtipných videí dostupná v online priestore propaguje umelcov, ktorých diela je možné v múzeu zhliadnuť.
Najväčším lákadlom tohto leta má byť okrem stálej expozície výstava osobnosti americkej undergroundovej scény 80. rokov, výtvarníka Keitha Haringa.
„Aj keď je známy najmä svojimi farebnými dielami a ikonickými motívmi, akými sú napríklad ‚žiariace dieťa‘ alebo ‚štekajúci pes‘, veľká časť jeho diel reagovala na súčasné spoločenské a politické udalosti,“ predstavil jeho tvorbu Cubjak s tým, že Haring sa vo svojich dielach venoval napríklad témam Apartheidu, epidémie AIDSu či problematike drogovo závislých ľudí.
Výstava Radiant World/Žiarivý svet v MMUAW, na ktorej bude možné vidieť 40 Haringových diel, je podľa Cubjaka zatiaľ najväčšou expozíciou diel tohto umelca na Slovensku. Výstavu sprístupnia 21. júla, z dôvodu pandémie nového koronavírusu však nepôjde o tradičnú vernisáž. „Počas celého dňa ale budeme pripravení, dvaja až traja kurátori, aby sme návštevníkom sprostredkovali komentovanú prehliadku,“ doplnil Cubjak.
Nepravidelné podujatia v rámci projektu Stage sa v lete začnú 23. júla. „Inšpirujeme sa vždy nejakým dátumom v konkrétnom mesiaci, ktorý nejakým spôsobom súvisí buď s Andym Warholom alebo s umelcom, ktorého obrazy môžu návštevníci v múzeu vidieť,“ priblížila pre TASR projekt, ktorý MMUAW realizuje od februára tohto roka muzeoedukologička a pomocná kurátorka Carmen Cilipová.
Prvými, komu sa budú v múzeu venovať, sú street artová umelkyňa Bambi a jej múza Amy Winehouse, ktorej smrť si umelecký svet pripomína práve 23. júla. O štyri dni neskôr je ústrednou osobnosťou komentovanej prehliadky a sprievodnej výtvarnej dielne Mick Jagger, ktorý sa 27. júla dožíva 77 rokov.
Konkrétne témy i časy jednotlivých podujatí je možné nájsť na internetovej stránke múzea.
Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.
Foto: ilustračné
Za krásami Horného Zemplína: Počas leta bude premávať sezónna autobusová linka

- Zmení sa nemocnica v Humennom na covidovú? Mesto je zásadne proti
- Rekonštrukcia humenského kaštieľa napreduje. Kedy bude hotová?
- Je medzi nimi aj to vaše? Rebríček najčastejších priezvisk v Humennom
- Objednávanie na antigénový test funguje aj v Humennom. Na ktorých miestach?
- Kaštieľ v Humennom sa po silných dažďoch zmenil na vodný hrad, FOTO
- Učiteľov budú očkovať aj v Humennom. Záujem má polovica pedagógov
- Deti opäť zasadnú do lavíc. Ktoré školy v Humennom sa v pondelok otvoria?
- Policajti si posvietili na zákaz vychádzania. Padali aj vtipné výhovorky
- Parkovanie v Humennom bude jednoduchšie. Mesto spustilo aplikáciu
- Otvorená vydržala iba pár dní. Školu v Humennom museli opäť zatvoriť