Správy

Nový školský rebríček INEKO: Ako dopadli školy v Humennom?

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil aktuálne rebríčky najlepších základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Nový školský rebríček INEKO: Ako dopadli školy v Humennom?
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Najlepšie hodnotenou základnou školou na Slovensku, s najlepšími výsledkami žiakov, je košická ZŠ Staničná. Na druhom mieste v sa umiestnila Súkromná ZŠ pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním v Bratislave a tretie miesto patrí ďalšej košickej škole, ZŠ Park Angelinum. TASR o tom informoval Matej Tunega z INEKO.

V Prešovskom kraji je najlepšou základnou školou ZŠ Bernolákova vo Vranove nad Topľou, ktorá sa umiestnila na 14. mieste. Do top tridsiatky v rámci Prešovského kraja sa dostali aj tri humenské školy, ZŠ Jána Švermu, ZŠ Dargovských hrdinov a ZŠ Hrnčiarska. Informuje o tom mesto Humenné na svojom webe.

Stredné školy

Najlepšie hodnotenou strednou odbornou školou (SOŠ) na Slovensku je Stredná priemyselná školy (SPŠ) elektrotechnická na Plzenskej ulici v Prešove. Druhé miesto patrí súkromnej Strednej odbornej škole v Poprade, tretie Obchodnej akadémii v Zlatých Moravciach. V rámci Prešovského kraja sa na siedme miesto dostala humenská Obchodná akadémia, v prvej tridsiatke v kraji je aj Stredná zdravotnícka škola a Súkromná PaSA EBG.

V kategórií gymnázií obsadilo prvú priečku na Slovensku bratislavské Gymnázium Jura Hronca, druhú gymnázium na Poštovej v Košiciach a tretia priečka patrí Gymnáziu na Varšavskej ceste v Žiline. V Prešovskom kraji má prvenstvo Gymnázium J. A. Raymana v Prešove. Humenské Gymnázium arm. gen. L. Svobodu je v kraji na ôsmom mieste a do prvej tridsiatky sa v kraji dostala aj Cirkevná spojená škola.

Čo sa hodnotí?

Pri všetkých školách sú posudzované údaje za posledné štyri školské roky. Do rebríčkov boli podľa INEKO zaradené školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, respektíve absolventov počas každého z uplynulých štyroch rokov. Poradie škôl informuje o výsledkoch žiakov.

V prípade ZŠ vstupujú do hodnotenia výsledky Testovania 9, Testovanie 5 a mimoriadne výsledky oceňované ministerstvom školstva. Pri stredných odborných školách nahrádzajú Testovanie písomné maturity. Najvyššiu váhu však pri ich hodnotení má pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli, vysvetľuje INEKO. „Pri gymnáziách sa do úvahy berú tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak vzhľadom na iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy,“ hovoria analytici.

Keďže ministerstvo školstva minulý rok nezrealizovalo celoplošné Testovania a písomné maturity, do hodnotenia výsledkov žiakov škôl boli preto zahrnuté zvyšné dostupné údaje, uvádza inštitút. „Veríme, že ministerstvo školstva tento rok už neustúpi od realizácie celoplošných meraní (testovaní), ktoré sú dôležitým prvkom pre vyhodnocovanie pridanej hodnoty vo vzdelávaní. Zber týchto údajov je dôležitým prvkom spätnej väzby nielen pre samotné školy, ale aj pre žiakov a ich rodičov,“ konštatuje Tunega.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM