Rôzne

Neviete kam na výlet v okolí Humenného? Navštívte hrady len kúsok od mesta

Obzrite si mesto a jeho okolie z hradných kopcov.

Ilustračný obrázok k článku Neviete kam na výlet v okolí Humenného? Navštívte hrady len kúsok od mesta
Foto: Jano Štovka

Príjemná prechádzka, krásne výhľady a kúsok histórie. To všetko v sebe spájajú hrady, ktoré nájdete len niekoľko kilometrov od Humenného.

Hrad Jasenov

4 km od Humenného, smerom na Juh

Do Jasenova sa z Humenného bez problémov dostanete peši, bicyklom, autom alebo autobusom MHD. Na hrad vedie viacero značených chodníkov a lesná cesta. Cesta na hrad trvá asi 30 až 45 minút.

Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu boli zakonzervované a nepatrná časť objektu bola zastrešená.

Pokračovanie v prácach oddialila prvá svetová vojna o takmer celé storočie, až do roku 2011, keď obnovu hradu iniciovali dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Jasenovského hradu v spolupráci s obcou Jasenov.

História:

Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí, keď mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever.

Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Po bitke pri Rozhanovciach, po roku 1312, sa stali majiteľmi hradu Drugetovci, pôvodne taliansky rod. Hrad im patril až do 17. storočia.

V roku 1644 Jasenovský hrad obsadili vojská Juraja Rákociho, ktoré ho pri obliehaní ťažko poškodili.

Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu zvyšky renesančných klenieb. Z pôvodných architektonických detailov sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie.

Foto: Jano Štovka

Hrad Brekov

4 km od Humenného, smer Juhozápad

Ruiny stredovekého hradu možno ľahko sledovať pri ceste medzi Strážskym a Humenným. Na hrad vás dovedie žltá turistická značka, ktorá vedie od železničnej stanice v obci Brekov až priamo na hrad. Vstup na hrad je voľný.

Táto národná kultúrna pamiatka patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný výhľad na okolitú prírodu.

Tesne pod Brekovským hradom sa nachádza aj malé hradné múzeum, ktoré informuje o histórii tejto stredovekej stavby a ponúka rôzne suveníry.

História:

Hrad Brekov postavili v 13. storočí na uhorsko-poľskej ceste. Bol vybudovaný ako strážny hrad spolu s blízkymi hradmi Jasenov, Vinné a Čičva. O dve storočia neskôr zosilnili jeho opevnenia, aby mohol v roku 1466 odolávať bojom medzi vojskami kráľa Mateja Korvína a poľského panovníka Kazimíra IV.

Za Františka Kendyho, v roku 1558, hrad dobil a dal zbúrať kráľ Ferdinand Habsburský. Aj napriek obnove a opravám musel čeliť ešte niekoľkým vojnovým výpravám. Najvýznamnejšími vlastníkmi hradu boli Drugethovci, ktorí hrad vlastnili až do 17. storočia. Osudnými sa mu stali protihabsburské povstania na konci 17. storočia.

Od tých čias po ňom ostali múry až do výšky troch podlaží, zvyšok komína a zachované okenné a drevené oblúky. Zaujímavými sú aj zachovaná vstupná brána, veža či oblúkovitá pivnica.

Zdroj: Severovýchod Slovenska

Rýchle správy

Najčítanejšie