toš Rôzne Správy

Nemocnica v Humennom sa obracia na ľudí: Zdieľajte, dôležitá výzva!

Aj vy môžete v tomto neľahkom období prispieť k záchrane ľudských životov.

Ilustračný obrázok k článku Nemocnica v Humennom sa obracia na ľudí: Zdieľajte, dôležitá výzva!
Zdroj: TASR

Nemocnica Svet zdravia v Humennom, rovnako ako ďalšie nemocnice tejto siete, vyzývajú darcov krvi, aby pomohli v tomto období pri záchrane životov a prišli darovať tú najvzácnejšiu tekutinu.

„Počet darcov totiž pre epidémiu koronavírusu v posledných dňoch značne klesol a nemocnica potrebuje doplniť zásoby krvi,“ ozrejmila hovorkyňa siete ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková.

Uviedla, že pre maximálnu bezpečnosť svojich darcov zaviedli špeciálne, prísne opatrenia a ponúkajú objednávanie na termín.

„Na darovanie krvi je možné prísť individuálne na presný čas. Darcovia prejdú vstupnou kontrolou, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia priestorov a odobraná krv ostáva v 14-dňovej karanténe,“ priblížila Fedáková.

Ak sa rozhodnete pomôcť, v nasledujúcich riadkoch sa podrobne dočítate o postupe, ako na to.

Ako sa objednať?

Aby teda darcovia mohli odbery z bezpečnostných dôvodov podstúpiť individuálne, nemocnice zavádzajú možnosť sa na odber objednať a prísť v konkrétny deň a čas. Vybrané telefonické linky hematologicko-transfúziologických oddelení budú pre tento účel fungovať 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Tá humenská má číslo 057/7706581. Rovnako sa na termín darovania krvi môžu záujemcovia objednať mailom transfuzka.he(za­vináč)svetzdra­via.com.

Následne darcovia vyplnia krátky dotazník zaslaný mailom alebo počas telefonického rozhovoru odpovedia na otázky o cestovateľskej anamnéze, kontakte s infikovanou osobou alebo či majú príznaky typické pre koronavírus (horúčka, kašeľ). Potom im príde potvrdzujúca esemeska alebo e-mail s ich termínom darovania krvi.

Nemocnica vás však neodmietne ani keď prídete na odber neohlásene. V tom prípade budú darcovia usmerňovaní priamo na mieste.

Ako prebieha odber?

Objednaný darca sa najprv zaregistruje, vyplní dotazník a je mu odobratá vzorka krvi na predodberové vyšetrenie. Následne je vyšetrený lekárom, ktorý zároveň dotazník a predodberové vyšetrenie zhodnotí. Ak je všetko v poriadku, posiela darcu na samotný odber krvi. Ten trvá spravidla päť až šesť minút, maximálne desať minút. Darca počas neho daruje asi 450 mililitrov krvi.

V deň pred odberom je dobré vypiť aspoň pol litra tekutiny, darca tiež nemá prísť nalačno a vhodné je zjesť ľahké raňajky.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie