Rôzne Správy

Nemá kto pásť a dojiť: O prácu pastierov nie je v okolí Humenného záujem

Extenzívny spôsob chovu hospodárskych zvierat v posledných rokoch na Hornom Zemplíne zápasí s niekoľkými problémami.

Ilustračný obrázok k článku Nemá kto pásť a dojiť: O prácu pastierov nie je v okolí Humenného záujem
Zdroj: TASR

Ako uviedla riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom Jana Špuntová, dôvodom nie je len sucho, ale i nezáujem o prácu v živočíšnej výrobe.

„Nemá kto pásť, dojiť, o prácu v živočíšnej výrobe nie je záujem,“ povedala s tým, že práca v maštali nie je zaujímavá ani pre dlhodobo nezamestnaných. „Než by mali tráviť čas so zvieratami, vonku, v akomkoľvek počasí, radšej ostanú doma na sociálnych dávkach,“ zhodnotila svoje skúsenosti.

Ďalším problémom pri tradičnom chove je podľa jej slov i pretrvávajúce sucho. „V predchádza­júcich rokoch sa dobytok vyháňal na pastvu v apríli, teraz, keď je sucho, nie je v tomto období čo pásť. Nárast hmoty je slabý z dôvodu chýbajúcej vlahy od minulého roku. Zrážky v máji to nezachránia a ešte sú aj chladné noci,“ vysvetlila s tým, že problémom pri pastve je i nedostatok vody, ktorá sa z malých prírodných prameňov vytratila.

Ako však Špuntová ďalej uviedla, prírodné prostredie v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce je pre extenzívny spôsob chovu hospodárskych zvierat, pri ktorom sú od jari do jesene kŕmené zeleným krmivom, pastvou, veľmi vhodné.

„Máme tu oproti ostatným oblastiam na Slovensku veľmi málo ornej pôdy, veľké percento z celkovej výmery pôdy tvoria lesy a tiež lúky a pasienky. Aj na ornej pôde je vysoké percento krmovín,“ objasnila s tým, že pastva je nielen najlacnejším spôsobom, ako zvieratám zabezpečiť potravu a tiež zaobstarať obhospodarovanie pôdy, ale ide tiež o najekologickejšie nakladanie s pôdou.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie