Aktualizované Krimi

Nekalý výber mestských policajtov a úplatky: V Humennom zasahovala NAKA

Národná kriminálna agentúra zasahovala v Humennom v rámci protikorupčnej akcie Star.

Ilustračný obrázok k článku Nekalý výber mestských policajtov a úplatky: V Humennom zasahovala NAKA
Zdroj: Policajný zbor SR

Zadržala pritom jednu osobu. Prípad sa týka výberu mestských policajtov. Vyšetrovateľ obvinil z korupcie dve osoby, V. K. zo zločinu prijímania úplatku a M. Z. z prečinu podplácania. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

V Humennom bolo vyhlásené výberové konanie na funkciu mestského policajta. Primátor mesta preto zriadil výberovú komisiu. Tá mala vyhodnotiť úspešných absolventov.

Vážne obvinenia

„Jeden z členov komisie mal však zvoliť svojskú metódu výberu. Rozhodovať sa nemal v kolektívnom orgáne, ale na parkovisku pri ‚osobnom‘ pohovore medzi štyrmi očami. Od jedného z uchádzačov mal žiadať 1200 eur,“ uviedla polícia.

Ako podotkla, nešlo o poplatok za konanie, ale o úplatok. Ten mu mal byť následne odovzdaný v obálke pred budovou mestskej polície.

Podobne mal postupovať aj v prípade ďalšieho uchádzača, no priamo v budove vo svojej kancelárii, kde si mal vypýtať 2000 eur. „Za úplatok si mali kúpiť prijatie za mestských policajtov,“ spresnila polícia. Vyšetrovateľ už obvinil z korupcie dve osoby, V. K. zo zločinu prijímania úplatku a M. Z. z prečinu podplácania.

V prípade dokázania viny hrozí za zločin trest odňatia slobody na päť až 12 rokov a za prečin šesť mesiacov až tri roky.

V. K. bol zadržaný a v jeho prípade podľa polície realizujú ďalšie úkony. M. Z. bude bezodkladne predvolaný na výsluch obvineného.

Zástupcu náčelníka odvolajú

„Mesto Humenné je nápomocné policajnému vyšetrovaniu podľa potreby. Doposiaľ prebiehajú svedecké výpovede, na ktorých som sa zúčastnil aj ja ako štatutár mesta,“ vyjadril sa k prípadu pre médiá primátor mesta Miloš Meričko s tým, že vzhľadom na obvinenie, ktoré voči V. K. vzniesla NAKA, bude obvinený odvolaný zo svojej funkcie zástupcu náčelníka mestskej polície (MsP) a stane sa radovým členom MsP. Vysvetlil, že zákon o obecnej polícii nepozná inštitút postavenie mimo služby.

„Musíme rešpektovať prezumpciu neviny a zároveň budeme čakať na závery vyšetrovania. Zároveň chceme rozhodne povedať, že sa budeme jednoznačne stavať proti korupcii v akejkoľvek podobe v našom meste,“ doplnil Meričko.

Ako dodal, podrobnosti, ako malo ku korupčnému správaniu dôjsť, nevie. „Komisia bola vymenovaná, boli tam viacerí členovia komisie. Podľa mojich informácií vyberala na základe bodovania jednotlivých častí tohto výberu a nemám nijaké informácie od nikoho z členov komisie, že by bolo nejaké podozrenie alebo podozrivé správanie,“ uzavrel s tým, že nedisponuje ani informáciou, či malo ku korupčnému správaniu dôjsť pred alebo po výberovom konaní.

Predmetné výberové konanie sa malo uskutočniť v závere roka 2019. M. Z., ktorý má byť podozrivý z poskytnutia úplatku, má pracovnú zmluvu s mestom uzatvorenú na dobu určitú, do konca roka 2020. Ako sa Meričko vyjadril, aj on zatiaľ ostane vo svojej funkcii radového policajta MsP.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie