toš Rôzne Správy

Navštívte jedným klikom Vihorlatské múzeum: 5 interesantných predmetov z jeho zbierok

Koronavírus zavrel aj kultúrne inštitúcie na Slovensku. V Humennom sa tak nedostanete ani za brány Vihorlatského múzea.

Ilustračný obrázok k článku Navštívte jedným klikom Vihorlatské múzeum: 5 interesantných predmetov z jeho zbierok
5
Galéria

Aj preto vám tomto čase prinášame výber piatich zaujímavých predmetov z jeho zbierok. Ak ich momentálne nemôžete vidieť na vlastné oči, pozrite si ich takto virtuálne.

Wardova skrinka

Vedeli ste, že koniec 17. a 18. storočia boli v znamení búrlivého rozvoja kvetinárstva? Zo všetkých svetadielov prúdili do botanických záhrad a súkromných zbierok stovky nových druhov rastlín. Ich preprava však bola náročná a problémy s ňou vyriešil vynález – malý prenosný skleník pomenovaný podľa vynálezcu. Medzi zberateľov exotických rastlín nepochybne patril aj Anton Vincent Csáky a za múrmi kaštieľa tak nájdete aj wardovu skrinku.

Keltské mince – poklad z obce Ptičie

V dedine Ptičie bol v roku 1950 nájdený poklad a to v podobe strieborných keltských mincí. Depot obsahuje 236 strieborných mincí. Na domácej pôde zatiaľ nemajú analógie a vynárajú sa viaceré otázky… Ide o domáci produkt alebo ich doviezol či ukryl obchodník z Dácie?

Ranobaroková ručnica

Pri návšteve Vihorlatského múzea môžete zočiť aj parádnu rannobarokovú ručnicu s kolieskovým zámkom a pažbou nemeckého typu pochádzajúcu z pôvodného inventára zámku. Je vyrobená z orechového dreva s bohatým slonovinovým zdobením. Na pravej strane pažby je okrem centrálne umiestneného erbu figúrka lovca držiaca v rukách mlat a naproti medveď na zadných labách. Na ľavej strane pažby je vyobrazený lovec nesúci na palici zajaca. Cieľnik má tvar štylizovaného kve­tu.

Psík medvedíkovitý

A teraz niečo zo zoologickej zbierky. Psík medvedíkovitý. Jedná sa o psovitú nočnú šelmu s pôvodným výskytom v juhovýchodnej Ázii, ktorá sa po umelom chove rozšírila na území Ukrajiny a západnej Európy. Na Slovensku bol jeho výskyt doložený naviac než 30 percentách územia od nadmorskej výšky 105 − 850 metrov nad morom. V kaštieli je k videniu dermoplastický preparát.

Historický polyfon

Nie tak dávno, v roku 2017, obohatil zbierkový fond Vihorlatského múzea historický polyfon. Historické mechanické hracie stroje pritom nahradzovali celý orchester a k ich obsluhe nebolo potrebné hudobné nadanie. Ich produkcia bola neskôr nahradená gramofónmi a magnetofónmi.

Neviete si tak celkom predstaviť o čo ide? Polyfon aj všetky ostatné predmety spomenuté v tomto článku si môžete pozrieť v pripojenej fotogalérii.

Informácie aj fotky pochádzajú z archívu Vihorlatského mú­zea.

Za múrmi humenského kaštieľa môžete zočiť aj takéto zaujímavé predmety
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie