Na svete je málo kapiel, ktorých lídrom je saxofonista... Mladý Humenčan takú založil!

Na svete existuje len veľmi málo kapiel, ktorých lídrom je hráč na saxofón. Na Slovensku takýto projekt založil iba devätnásťročný saxofonista Nikola Bankov z Humenného.

Ilustračný obrázok k článku Na svete je málo kapiel, ktorých lídrom je saxofonista... Mladý Humenčan takú založil!
Zdroj: Dnes24.sk

Inštrumentálna skupina, ktorá má bohatý vlastný repertoár predstavila v týchto dňoch nový singel Mind Bubble z pripravovaného albumu. „Nejde mi o trendy, skôr o to, aby som našiel a pracoval s novými zvukmi. Tomu prispôsobujem aj výber rôznych efektov, ktoré zapájam do svojej hry na saxofón. V Mind Bubble som zvuk svojho nástroja obohatil o deelay a synthy. Veľa sme sa v skúšobni venovali aj rytmom,“ povedal o novinke mladý saxofonista Nikola Bankov.

Práve experimentovanie a ambientná hudba sú smer, ktorým sa rozhodol vydať na svojej muzikantskej dráhe. V týchto dňoch nastúpi po štúdiu na košickom konzervatóriu na Royal Academy of Music v dánskom meste Aarhus. Hudbe sa venuje od útleho detstva a s veľkým záujmom sleduje tvorbu celosvetovo uznávaných saxofonistov. „To všetko ma inšpiruje, pretože ma baví počúvať ich hudbu. Na Slovensku nepoznám žiadneho saxofonistu, ktorý by robil takýto druh muziky. Väčšinou sú to jazzoví hudobníci alebo hrajú funky či v big bandoch,“ zamýšľa sa tento mladý Humenčan, ktorý hľadá pre saxofón iné využitie.

Veľmi si pochvaľuje dostupnosť nahrávacích technológií v dnešnej dobe, čo mu dáva pri tvorbe podstatne voľnejšiu ruku. Podobne je to aj s množstvom efektov, z ktorých si starostlivo vyberá. „Mind Bubble sme hrali prvý krát naživo na Jazz Feste v Topoľčanoch a to ako ju prijali návštevníci podujatia rozhodlo, že bude ďalším singlom.“

Nahrávka vznikla v Sinus Records Petra Jakaba. Skupina v zložení Nikola Bankov (saxofón), Peci Uher (gitara), Braňo Valanský (basová gitara), Tomáš Cvengroš (klávesové nástroje) a Michal Čerevka (bicie) nahrala skladbu spoločne naživo. Neskôr k nej doplnili niektoré zvuky a efekty. K singlu vytvoril grafik Braňo Balo animovaný vizuál.

Pozrite a najmä vypočujte si výsledok.

Zdroj: YouTube.com

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Na fotke: Nikola Bankov

Zdroj: Dnes24.sk