Rôzne

Lekárka z Humenného RADÍ: V boji s alergickou nádchou pomôže aj jednoduchý recept

Peľová sezóna je tu a alergici majú vrásky na čele. Ako bojovať s nepríjemnou alergickou nádchou?

Ilustračný obrázok k článku Lekárka z Humenného RADÍ: V boji s alergickou nádchou pomôže aj jednoduchý recept
Zdroj: pixabay.com

Nádcha, slzenie očí, kašeľ a dýchacie ťažkosti. Všetky tieto prejavy pozná každý alergik. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa to v radách primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologičky MUDr. Dušany Žinčákovej.

„Alergickú nádchu môžeme definovať ako precitlivenosť na niektorý z alergénov z vnútorného alebo externého prostredia,“ informuje Žinčáková. Po kontakte alergénu nasledujú reakcie ako svrbenie nosa, kýchanie, vodnatý výtok z nosa ale aj podráždenie očí.

Jednoduchá pomoc

Dušana Žinčáková sa zamerala aj na otázku, či na zmiernenie alergickej nádchy pomáhajú domáce recepty.

„Výplach nosa je odporúčaným podporným prostriedkom pri liečbe alergickej nádchy. Využívajú sa hypertonické soľné roztoky, napr. morská voda, prirodzené minerálne vody. Ale aj vytvorené soľné roztoky, ktoré si môžete pripraviť aj doma tak, že v 1 litri prevarenej vody rozpustíme zamiešaním 2 malých čajových lyžičiek soli,“ píše primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné.

Soľné roztoky pomáhajú so zvlhčením sliznice, odstraňujú mechanické problémy v nosnej dutine a podobne.

„Súčasťou liečby alergie by malo byť aj otužovanie či podpora imunity prípravkami, ktoré zabezpečujú lepšiu ochranu pred vírusmi, baktériami či parazitmi. Prípravky vám odporučí imunoalergológ. Do optimálnej liečby alergie patrí nielen vylúčenie spúšťacieho alergénu so symptomatickou liečbou, ktorá je málo efektívna, ale aj špecifická alergénová imunoterapia. Je to jediná liečba, ktorá je kauzálna, teda lieči príčinu alergických ochorení,“ informuje primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné.

Včasná liečba

Špecifická alergénová imunoterapia bráni rozvoju nových alergií a zmierňuje alebo odstraňuje príznaky a potrebu užívania liekov.

„Podstatou špecifickej alergénovej imunoterapie je subkutánna alebo sublingválna aplikácia postupne sa zvyšujúcich dávok rozpustných extraktov alergénu s cieľom navodiť imunologickú toleranciu alergénu. Liečba má dlhotrvajúcu úspešnosť, redukuje príznaky alergie, zlepšuje kvalitu života pacientov a je dobre tolerovaná,“ píše na webe nemocnice Dušana Žinčáková a dodáva, že je dôležité včasné použitie liečby.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie