Rôzne

KVH Beskydy vydal denník aristokratky: Prilákať ním k 1. svetovej chce aj ženy

Klub vojenskej histórie Beskydy vydal denníkové zápisky príslušníčky jedného z najvýznamnejších šľachtických rodov na Slovensku pred druhou svetovou vojnou.

Ilustračný obrázok k článku KVH Beskydy vydal denník aristokratky: Prilákať ním k 1. svetovej chce aj ženy
Zdroj: TASR

„Iloncsi – Z vojnového denníka grófky Ilony Andrássyovej je sonda do myslenia vtedajšej uhorskej aristokracie,“ uviedol k publikácii Radoslav Turik z KVH Beskydy s tým, že zaujímavým je najmä prerod od myslenia „v akejsi bubline“ uhorskej šľachty a jej svetonázoru po hodnotenie vlastných skúseností z pôsobenia na pozícii zdravotnej sestry na fronte.

Kniha má však podľa jeho ďalších slov aj inú rovinu, ľúbostný trojuholník. Po tom, čo manžel Ilony Andrássyovej, Pál Esterházy, na fronte zomiera, vydá sa za jeho najlepšieho priateľa.

Zložitá tvorba

Ako Turik ďalej povedal, pre slovenského čitateľa je kniha zaujímavá aj tým, že veľa udalostí, ktoré Andrássyová, dcéra prvého ministerského predsedu Rakúsko-Uhorska Júliusa Andrássyho, vo svojom denníku opisuje, sa odohráva na východnom Slovensku počas karpatských bojov.

Tvorba desiatej publikácie, ktorú KVH Beskydy vydal, bola podľa Turikových slov pomerne zložitá.„Prekla­dali sa jej spomienky, ale zároveň bolo potrebné doplniť knihu o mnohé poznámky či už dobových reálií alebo aj medailónov dobových osobností, ktoré spomína vo veľmi familiárnom tóne, a pritom išlo o veľmi významné osobnosti vtedajšej monarchie,“ vysvetlil.

Nájdený v kaštieli

Denník Ilony Andrássyovej obsahujúci listy, poznámky a fotografie sa našiel, ako uvádza KVH Beskydy na svojej internetovej stránke, pri rekonštrukčných prácach v niekdajšom kaštieli Czirákyových. Do ucelenej podoby ich vo viacerých knihách v Maďarsku spracoval Lajos Kovács. „Našou snahou bolo slovenskému čitateľovi priniesť nielen samotné denníkové zápisky z obdobia prvej svetovej vojny, ale dať celému príbehu pomyselnú bodku a ukázať ucelený príbeh Ilony Andrássyovej,“ vysvetlil klub.

Prvá verejná prezentácia publikácie sa uskutoční vo štvrtok v kaštieli Stropkove. Miesto si tvorcovia knihy vybrali zámerne. V okolí Stropkova bojoval so svojím plukom Pál Esterházy. KVH Beskydy má v nasledujúcich týždňoch v pláne ďalšie prednášky v rôznych mestách nielen východného Slovenska.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Videli ste už? Archívne fotky podnikov, kam sa Humenčania chodievali baviť.

Zaspomínajte si: Archívne fotky podnikov, kam sa Humenčania chodievali baviť
4
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie