Ilustračný obrázok k článku Kam na výlet v okolí Humenného? Navštívte TIETO atraktívne miesta
Zdroj: OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

Kam na výlet v okolí Humenného? Navštívte TIETO atraktívne miesta

Región Horného Zemplína ponúka množstvo lokalít, ktoré stoja za návštevu.

Veronika Hunyadiová Rôzne
Veronika Hunyadiová Rôzne

Kam na výlet v okolí Humenného? Navštívte TIETO atraktívne miesta

Región Horného Zemplína ponúka množstvo lokalít, ktoré stoja za návštevu.

Ilustračný obrázok k článku Kam na výlet v okolí Humenného? Navštívte TIETO atraktívne miesta
Zdroj: OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

Pripravili sme pre vás prehľad známych aj menej známych lokalít v Humenskom, Sninskom a Vranovskom okrese. Navštíviť ich môžete autom, bicyklom či pešo.

Vrch Nežabec

Ide o tretí najvyšším vrchom Vihorlatských vrchov. Nachádza sa neďaleko Sninského kameňa. Turistami je Nežabec stálo málo prebádaný a tak ponúka pohodovú a ničím nerušenú turistiku. Vrchol kopca je porastený hustým lesom a tak žiadne výhľady nečakajte. Užiť si ale môžete atmosféru nedotknutých lesov a zvukov prírody.

Vrch Nežabec je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch zo Zemplínskych Hámrov (6,5 km) a od jazera Morské oko (od Parkoviska Krivec približne 5,5 km).

Výhľad na Starinu

Vodná nádrž Starina zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko. Je vybudovaná na hornom toku rieky Cirocha v Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny. Je tu prísne zakázané kúpanie, vodné športy, chytanie rýb a v blízkom okolí sa nesmie ani kempovať či približovať sa k brehom vodnej nádrže.

Jej krásu si však môžete vychutnať z blízkej vyhliadky, ktorá sa nachádza v južnej časti vodnej nádrže. Po výstupe sa vám naskytne krásny panoramatický výhľad na hladinu vodnej nádrže a blízkeho okolia. Lokalitou vedú značené cyklotrasy ale dostanete sa sem aj autom.

Hámorský náučný chodník

Hámorský náučný chodník približuje priemyselnú a hutnícku minulosť osady Josefsthal, dnešných Zemplínskych Hámrov. Osada bola vybudovaná na úpätí Vihorlatských vrchov kvôli ťažbe a spracovaniu železnej rudy, výrobe dreveného uhlia a doprave dreva. Návštevu môžete spojiť aj s návšteva miestneho múzea.

Chodník návštevníkov oboznamuje s udalosťami súvisiacimi so vznikom osady, prezentuje spôsob bývania v minulosti, zaujímavé architektonické prvky kamenných murovaníc, ktoré sa už inde v zemplínskom regióne nezachovali, dômyselný systém vodných kanálov. Má 14 zastavení a dĺžku 6,8 km. Je samoobslužný, po zastavenie č. 13 sa dá absolvovať na bicykli. Križuje sa s cyklotrasou č. 5884 (zelená značka) Po sninskej úzkokoľajke a pešou trasou č. 5712 (zelená značka) Snina – Zemplínske Hámre – Rovienky – Sninský kameň.

Mapka Hámorského náučného chodníka
Mapka Hámorského náučného chodníka / Zdroj: Obec Zemplínske Hámre

Areál Barnova rika

Pri návšteve Zemplínskych Hámrom určite nevynechajte športovo-rekreačný areál Barnova rika. Nájdete tu plavecký a detský bazén s vyhrievanou vodou so šmykľavkou aj saunu. Pre športovcov je tu multifunkčné ihrisko s umelou trávou, futbalové ihrisko, dva antukové tenisové kurty. Nechýba detské ihrisko a možnosť grilovania.

V prevádzke je denne od 09.30 do 18.00 hod., pri priaznivom počasí funguje aj nočné kúpanie od 19.00 do 22.00 hod. Vstupné pre dospelých je 3,50 eur (pre domácich 2,50 eur). Deti do 15 rokov zaplatia 2 eurá a deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Kompletný cenník nájdete TU.

Areál Barnova rika

Chodník Bila Hura

Nachádza sa v južnej časti mesta Vranov nad Topľou. Na trasa náučného chodníka sa nachádza 10 stanovíšť s tabuľami. Dozviete sa z nich informácie o drevinách, funkcii lesa a lesnej pedagogike ale aj miestnej faune a flóre. Z vyhliadkového miesta budete mať okolie ako na dlani. Po trase sú rozmiestnené lavičky a ohniská určené na oddych. Trasa sa končí Na Hrunku, kde sa nachádza reštaurácia.

Návštevníci majú možnosť zacvičiť si na športových stanovištiach kyslíkovej dráhy na úseku dlhom 660 metrov s prevýšením 40 metrov. Chodník je sprístupnený celoročne a dá sa k nemu dostať autobusom a pešo alebo autom, ktoré je možné neďaleko vstupnej brány zaparkovať.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín