Futbal

Jeho srdce preň bilo od detstva: S manažérom FK otvorene o humenskom futbale

Tak a je to tu. Nová futbalová sezóna štartuje a pri tejto príležitosti vám prinášame rozhovor s manažérom FK Humenné Vladimírom Vasilenkom.

Ilustračný obrázok k článku Jeho srdce preň bilo od detstva: S manažérom FK otvorene o humenskom futbale
Zdroj: Archív V. Vasilenko

V sobotu 27. júla (od 17:00 hod.) privítajú futbalisti FK Humenné na domácom štadióne Lipany a týmto duelom odštartujú novú treťoligovú sezónu. Aké sú ciele tímu do novej sezóny? Je možné, aby sa humenský futbal vrátil raz na svoje niekdajšie pozície? Prečítajte si rozhovor s manažérom FK Humenné Vladimírom Vasilenkom, ktorý prvý kontakt s humenským futbalom zaznamenal ako žiačik v prípravke a dnes na ňom leží veľká zodpovednosť za fungovanie humenského klubu.

S humenským futbalom ste spojený oddávna. Ako si spomínate na svoje hráčske časy v mládežníckych výberoch?

Spomínam si na svoje začiatky v Chemlone Humenné, akoby to bolo včera. Prípravka, žiacke kategórie a následne dorastenecké výbery. Bolo to krásne a neopakovateľné obdobie. Víťazstva, prehry, ale vždy bolo na prvom mieste to futbalové srdce, ktoré bilo pre Chemlon Humenné.

Ktorý tréner vo vás zanechal najvýraznejšiu stopu?

Počas svojho hráčskeho pôsobenia v Humennom som prešiel postupne viacerými kategóriami. Viedli ma viacerí tréneri. Keď si dobre spomínam tak pri žiakoch to boli p. Varchola a Harakaľ, v doraste neskôr p. Michalco, Čirák, Sivý a nebohý Ján Petrovaj. Všetci tréneri boli super no najlepšie spomienky mám na trénera Harakaľa, ktorý mi dal šancu vo výberoch VsFZ, kde pôsobil ako asistent a taktiež neskôr rád spomínam na účinkovanie pod trénerom Sivým, s ktorým sme pod jeho vedením dosahovali v prvej dorasteneckej lige výborné výsledky.

Neskôr vás verejnosť mohla vnímať najmä prostredníctvom aktivít vo futsale. Ako sa odohralo to, že ste sa manažérsky ujal FK Humenné?

Futsal je po futbale mojou veľkou vášňou, spoločne s bratmi Schlimbachovcami, ktorí sú majiteľmi klubu Angels Humenné, sme začali budovať káder na futsalovú ligu, v ktorej sme za uplynulé štyri roky vyhrali pomaly všetko čo sa dalo. Futsal je príjemnou náplňou na vyplnenie dlhej zimnej prestávky. Čo sa týka FK Humenné, tak niekedy koncom roka 2018 ma oslovili bratia Schlimbachovci a pán Oskar Balogáč, že chcú finančne pomôcť humenskému futbalu a zároveň mi povedali, že by boli radi, keby som sa ujal pozície manažéra klubu pri družstve dospelých. Neváhal som, vedel som, že sú to seriózni ľudia, ktorí si stoja za slovom, a tak som ponuku aj po následnej konzultácii s primátorom mesta Humenné prijal.

Rolu manažéra vykonávate popri svojej primárnej práci. Dá sa to stíhať?

Moje civilné zamestnanie je na prvom mieste, nasleduje futbal, ale zatiaľ sa to dá stíhať v pohode. Tiež to treba vedieť skĺbiť s rodinou, ale pokiaľ máte zhovievavú manželku tak potom to je jednoduché :).

Čo všetko obnáša funkcia manažéra futbalového klubu?

Ani neviem kde začať :). Je toho strašne veľa, ale keď máte pri sebe šikovných a hlavne obetavých ľudí, ktorí vám pomôžu, tak sa to dá zvládnuť. Organizácia zápasov spojená so zabezpečením dopravy, stravy a iných ďalších potrebných vecí. Plánovanie tréningov, nákup a predaj hráčov, reklamných materiálov na jednotlivé zápasy a veľa iných povinností. Sú to také veci, ktoré keď človeka bavia a hlavne im rozumie, tak sa to dá v pohode zvládnuť.

Zdroj: Archív V. Vasilenko

Zmenil sa tréner, nastali vcelku výrazne pohyby v kádri… Nová sezóna je za dverami, čo od nej očakávate? Aké sú ciele?

Áno, tých zmien bolo veľmi veľa. Po skončení uplynulej sezóny sme si spoločne sadli s vedením klubu a rozhodovali sme sa čo ďalej. Potrebovali sme doplniť káder kvalitnými hráčmi, čo sa nám aj podarilo. Vybudovalo sa veľmi silné mužstvo pod vedením nového trénera, ktoré bude, čomu všetci v klube veríme, vyhrávať. Sezóna bude dlhá, zápasov veľa, dovolím si povedať, že v aktuálnej tretej lige niet slabého súpera. Hlavným cieľom je prilákať divákov na štadión a tešiť ich predvedenou hrou a samozrejme výsledkami.

Reálne ciele sú jedna vec… Čo vaše sny týkajúce sa futbalu v Humennom? Existuje podľa vás šanca, že sa raz vráti na svoje niekdajšie pozície?

Keď som bol malý chlapec a hrával som za žiakov, tak pri pohľade na takých futbalistov ako Dzúrik, Mati, Ljubarskij, Buček a iní sa nám podlamovali kolená z toho, že z tak blízka môžeme vidieť svoje idoly, ktoré hrali za Humenné najvyššiu slovenskú ligu. Veľmi by som si prial, aby aj terajšie deti, ktoré obliekajú humenský dres, našli svoje idoly medzi našimi „áčkarmi“ a chceli sa podobať práve na nich. No nie v tretej, ale samozrejme v najvyššej lige. Doba sa zmenila, peňazí je málo a šport bez potrebných financií sa robiť bohužiaľ nedá. Prial by som si, aby sa Humenné vrátilo na prvoligovú futbalovú mapu Slovenska, ale… Snáď sa to raz podarí.

Máte pre fanúšikov nejaké novinky do začínajúcej sezóny?

Tou poslednou je, že sme spustili predaj permanentiek na 15 domácich zápasov v hodnote 20 eur. K dispozícii je tiež permanentka VIP v hodnote 50 eur. Po jej zakúpení majiteľ získa vstup do VIP priestoru, kde má k dispozícii svoje stále miesto a tiež občerstvenie. Permanentky sa dajú zakúpiť v pokladniach pred zápasom. Fanúšikovia takýmto spôsobom môžu pomôcť humenskému futbalu.

Záverečná otázka: Barcelona, Real Madrid či Bayern? :)

Na túto otázku je odpoveď jednoznačná: Jedine Rela Madrid :).

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Toto je káder FK Humenné do novej sezóny
1
Galéria
Zdroj: FK Humenné
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie