Jediné lyžiarske stredisko na Zemplíne: Kedy otvoria sezónu v Parihuzovciach?

Jediné funkčné lyžiarske stredisko na Zemplíne, ktoré sa nachádza v Parihuzovciach v Sninskom okrese, je na sezónu pripravené. Milovníci lyžovania, čítajte viac.

Ilustračný obrázok k článku Jediné lyžiarske stredisko na Zemplíne: Kedy otvoria sezónu v Parihuzovciach?
Zdroj: TASR

Aktuálne tam majú približne 30 centimetrov snehu. S prevádzkou by chceli začať v sobotu (29.12.), ak vydrží počasie. „Podmienky by mali byť vhodné na lyžovanie, keď sa neoteplí a neroztopí sa sneh,“ uviedol Ján Špitalik, štatutárny zástupca Telovýchovnej jednoty (TJ) Spartak Vihorlat Snina, ktorá areál prevádzkuje. Išlo by tak o prvé dni v tejto sezóne, kedy by mali otvorené. V stredisku sú dva funkčné vleky. Jeden má dĺžku 800 metrov, druhý 550 metrov. Celková plocha, ktorú má TJ v nájme, predstavuje 22 hektárov.

Bez noviniek

Pred sezónou realizovali v stredisku bežnú údržbu, do ktorej investovali približne 1 200 eur. „Aby to bolo z hľadiska bezpečnosti v takom stave, aby sme mohli prevádzkovať,“ zdôraznil Špitalik s tým, že nič nové tam nepribudlo. Fungujú na dobrovoľníckej báze, spolu ich je desať. Otvorené majú preto v prípade vhodných podmienok cez víkendy a voľné dni.

Špitalik uviedol, že pri vhodných podmienkach sprístupnia vleky podľa záujmu verejnosti. „Keď bude dostatok lyžiarov, pôjdu obidva vleky, keď ich bude menej, tak iba jeden,“ spomenul. O ktorý pôjde, záleží aj od výkonnosti lyžiarov. „Budeme sa zameriavať hlavne na rodiny s deťmi,“ dodal.

Vlani len deň

Aj napriek tomu, že techniku na umelé zasnežovanie majú k dispozícii, jeho realizácia je finančne náročná. Kým vlaňajšia sezóna v Parihuzovciach nedopadla dobre – stredisko prevádzkovali len jeden deň, počas tej predošlej (2016/2017) tam zaregistrovali viac ako 4 000 ľudí.

A pre lyžiarov pripájame ešte fotogalériu z iného strediska, nachádzajúceho sa v Bachledovej doline. Na vrchol Spišskej Magury sa lyžiari a turisti po novom dostanú za necelých sedem minút jazdy novou 10-miestnou kabínovou lanovkou.

Titulné foto: ilustračné

Zdroj: TASR