Tomáš Šuhajda Iné športy

V sobotu 11.5.2013 sa v humenskej krytej plavárni uskutočnilo druhé kolo jarných majstrovstiev východoslovenskej oblasti v plávaní.

Ilustračný obrázok k článku Jarné majstrovstvá východoslovenskej oblasti v plávaní: Pozrite si výsledky našich plavcov

Tieto kvalifikačné preteky prilákali do krátkeho bazéna 214 plavcov, ktorí si zmerali sily v 821 štartoch v 20 disciplínach. V domácej vode si s chuťou zasúťažilo aj 41 plavcov PK Chemes Humenné.

Kategória juniorov

Martin Babjak – štyri štarty a rovnaký počet medailových umiestnení /3×zlato, 1 striebro/. Osobný a klubový rekord na 100 m znak, ktorý má hodnotu 1:02.17. Filip Levický – návrat optimálnej formy a kompletné zlepšenia vo všetkých štartoch, ktoré znamenajú prísľub pred slovenským šampionátom. Najhodnotnejší výkon v šprinte na 50 m voľným spôsobom a čas 25,93 s. Strieborné pozície na 200 m polohové preteky a 200 m motýlik. Tibor Hodbod – bronzová pozícia na 100 m prsia v čase 1:16.50. Matej Micikáš – osobný rekord na 50 m voľným spôsobom 26,68 s. Adam Tóth – štvrté miesto na 200 m motýlik.

Kategória starší žiaci

Daniela Gribaničová – štvrtá na 100 m znak v čase 1:21.80 a osobák v disciplíne 50 m voľný spôsob v čase 34,28 s. Viliam Terkoš sa znova popasoval s časmi na výbornú, má nesmiernu chuť po úspechu, ktorú korunoval prvým miestom v disciplíne 200 m polohové preteky v čase 2:56.04 s. Peter Semanco bol trikrát bronzový na 100 m znak, 100 m prsia a 200 m polohové preteky. Patrícia Koškovská – piata na 100 m znak v osobáku 1:25.46. Stanis­lava Gribaničová – ôsma na 100m znak.

Kategória mladší žiaci

Lea Diničová – obrovský potenciál a dravosť tejto mladej plavkyne znamenal v štyroch štartoch štyri osobné výkony na hranici 300 FINA bodov a dve prvé miesta hovoria za všetko. Terézia Terifajová po mesačnom tréningovom výpadku zapríčineného zranením, prekvapila svojimi výkonmi v prvej desiatke, keď si dokonca v disciplíne 200 m polohové preteky dokázala zaplávať svoj rekord, ktorý má novú hodnotu 3:16.02 s. Emma Zvalčáková – premiérovo si zaplávala najťažšiu disciplínu 200 m motýlik, ktorá jej paradoxne priniesla najlepšie umiestnenie a v čase 3:50.18 skončila piata. Samuel Čerňa vyplával dve siedme miesta na 100 m znak a 200 m polohové preteky. Alexander Mastik bol štvrtý na 100 m znak v čase 1:36.31. Alexandra Kušnírová obsadila šieste miesto na 100 m znak. Natália Babjaková sa zlepšovala v každom štarte. Vladimír Babinčák si vyplával tretie miesto na 200 m motýlik v čase 3:53.21. Leo Al Ahdal dosiahol čas 3:38.96 na 200 m polohové preteky a obsadil piatu priečku. Kristína Gajdošová skončila jedenásta na 200 m polohové preteky. Miloš Krupka príjemne prekvapil umiestneniami v prvej desiatke v disciplínach 100 m prsia a 200 m polohové preteky. Richard Latta bol desiaty na 200 m polohové preteky a zaplával si osobák 3:46.44. Alexandra Kučalová dosiahla najkvalitnejší výkon v disciplíne 50 m voľným spôsobom. Alexandra Babjaková získala svoje nové maximum na trati 100 m znak. Dáša Regulová sa zlepšila o 12 sekúnd v znaku na 100 m. Petra a Zuzana Tabákove zaplávali najlepší výkon na 100m prsia.

Kategória „C“ najmladší žiaci

Lenka Melničáková vyhrala všetko do čoho skočila. Svedčí o tom päť prvenstiev v disciplínach 50m a 200m voľný spôsob, 100m prsia, 50m motýlik a 200m polohové preteky. Pri jej výkonnosti musí ísť do každého štartu ešte s väčším nasadením. Matej Kislan príjemne prekvapil dvomi umiestneniami na stupňoch víťazov v disciplínach 200 m voľný spôsob a 50 m motýlik, ktoré mu priniesli tretie priečky a aj v ďalších rozplavbách nebol horší ako šiesty. Sarah Čajbíková jasne dohmatla ako prvá na 100 m znak v čase 1:30.76. Nina Vološinová si rovnako svoje obdobie úspechov vychutnáva, čo dokázala ziskom troch pozícií na stupni, určeného pre víťazov v disciplínach 200 m voľ. spôsob, 50 m motýlik a 200 m polohové preteky. Anna Maria Terkošová zaplávala všetky disciplíny s umiestnením do deviateho miesta. Samuel Onderišin je plavec, ktorý sa začína presadzovať. V domácej vode to dokázal ziskom druhého miesta na 200 m voľným spôsobom. Arthur Kaššay na 200 m voľný spôsob a 100 m znak doplával na nelichotivej a z hľadiska športovca na nepopulárnej štvrtej priečke. Ján Balogáč je jedným z najmladších, a v disciplíne 100 m znak skončil tretí. Petra Frivaldská si plávala v pohode, v osobných maximách, ktoré jej vyniesli piatu priečku na 100 m prsia. Dominika Kopčová zaplávala najhodnotnejší výkon na 100 m znak časom 1:42.83 čo jej vynieslo piatu priečku. Natália Juhásová zabojovala rovnako na znaku, kde dosiahla desať sekundové zlepšenie a v čase 1:54.01 uzatvárala prvú desiatku. Anita Salanciová tiež nazrela do elitnej desiatky v disciplíne 200 m polohové preteky. Alžbeta Dirbáková patrila k najmladším a ešte neokresaným štýlom dosiahla dvanáste miesto v disciplíne 100 m znak.

V štafete dievčat 4 × 50 m voľným spôsobom kategórie „C“ , v zložení Melničáková, Vološinová, Čajbiková a Terkošová zaplávali čas 2:34.37 a dosiahli prvé miesto. Rovnako boli „zlatí“ chlapci v rovnakej štafete kategórie „C“ /Balogáč, Onderišin, Kaššay, Kislan/ i kategórie „B“/Mastik, Čerńa, Babinčák, Al Ahdal/.

Zdroj: PK Chemes Humenné